Newsletter

Polskie doświadczenie historyczne włączone w pamięć świata

04.08.2016, 15:03aktualizacja: 04.08.2016, 15:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

logo
logo
Dzięki projektowi "Zapisy Terroru" powstanie największy w Europie zbiór zeznań ludności cywilnej, odnoszący się do okupacji niemieckiej i sowieckiej. Polskie doświadczenie konfrontacji z dwoma totalitaryzmami może stać się wreszcie częścią pamięci świata.

Kluczowym projektem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, którego premiera odbyła się 4 sierpnia, jest internetowa baza zapisyterroru.pl. Gromadzone są w niej zeznania świadków składane przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce.

Podsekretarz stanu w MKiDN, a zarazem inicjatorka Ośrodka, dr hab. Magdalena Gawin podkreśliła, że jednym z głównych zadań instytucji jest upowszechnianie wiedzy o polskiej historii za granicą. "Dzięki tłumaczeniom na język angielski zeznania trafią wkrótce do obiegu międzynarodowego. Dotrą do większości uniwersytetów i katedr zajmujących się XX-wieczną historią" - powiedziała wiceminister. Chodzi także o przełamanie bariery anonimowości, aby o okupacji w Polsce mówić głosem konkretnych ludzi - ofiar totalitaryzmu. Ośrodek podejmuje ponadto starania o włączenie zeznań do programu UNESCO "Pamięć świata".

"W 72. rocznicę ludobójstwa na Woli publikujemy pierwsze 500 świadectw z Warszawy - powiedziała p. o. dyrektora Ośrodka Anna Gutkowska. - Na tym jednak nie kończymy. Zależy nam na udostępnieniu zeznań z całej Polski. W przyszłości uzupełnimy repozytorium o świadectwa zbrodni komunistycznych" - dodała.

Mechanizmy działania bazy objaśniał Tomasz Stefanek: "Każdy może wpisać w wyszukiwarkę nazwiska przodków lub nazwę ulicy, aby poznać historie z czasu okupacji".

Wicedyrektor ds. Programowych dr Wojciech Kozłowski mówił, że to najwyższy czas, aby oddać głos ludności cywilnej. "Chcemy pokazać osobiste historie, ożywić pamięć rodzinną i lokalną oraz zainteresować świadectwami ludzi kultury, aby w oparciu o nie powstawały filmy, sztuki i powieści. Już niedługo uzupełnimy zeznania o prywatne zdjęcia i listy".

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jest instytucją kultury powołaną do życia w 2016 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego głównym celem jest popularyzacja polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w kraju i za granicą.

Wszelkie materiały dziennikarskie znajdziecie Państwo pod adresem: https://www.dropbox.com/sh/rglx2skethesni0/AACNHuAxFsP9mVUygJ914uFKa?dl=0

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.08.2016, 15:03
Źródło informacji OBNT im. Witolda Pileckiego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ