Pobierz materiał i Publikuj za darmo
23 sierpnia 2016 r. w Katowicach otwarty zostanie siódmy już konsulat honorowy Austrii. Dzięki temu Austria zyska swoje przedstawicielstwo w tym ważnym regionie Polski, zaś mieszkańcy Śląska oraz firmy i instytucje kultury tam działające - nowy punkt kontaktowy. Ambasador Austrii w Polsce, dr Thomas M. Buchsbaum powiedział: "Konsulat pełni dziś niemal funkcję małej ambasady poza Warszawą, bowiem klasyczne zadania konsularne, takie jak pomoc obywatelom czy firmom w różnorakich problemach, często ustępują miejsca sprawom takim, jak przekazywanie informacji czy organizacja wydarzeń".
Województwo śląskie ze względu na wolumen handlowy z Austrią, który przekracza 1 mld EUR, jest jednym z najmocniejszych i najważniejszych filarów polsko-austriackich stosunków gospodarczych. W dwustronnym handlu Śląsk zajmuje pierwsze miejsce spośród wszystkich polskich województw jeśli chodzi o import towarów z Austrii, drugie natomiast pod względem eksportu. Blisko 25% austriackiego importu z Polski pochodzi ze Śląska. Odpowiada to ok. 3,3% ogólnego eksportu województwa. Austriacki eksport na Śląsk obejmuje zaś ok. 15% całkowitego austriackiego eksportu do Polski.
Spośród blisko 600 oddziałów austriackich firm w Polsce ok. 100 ma swoje siedziby na Śląsku. Austria zalicza się dzięki temu - obok Niemiec, Holandii, Francji i USA - do największych zagranicznych inwestorów w regionie. To tu działają ważne austriackie przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach zrealizowały w regionie m.in. liczne projekty budowlane.
Nowy konsul honorowy, Mirosław Bienioszek od wielu lat jest związany z Austrią, zarówno osobiście, jak i zawodowo m.in. jako prezes zarządu austriackiej firmy certyfikacji produktów i systemów zarządzania Quality Austria Polska Sp. z o.o. Chce być kompetentnym partnerem dla wszystkich, którzy pragną razem z nim dalej rozwijać doskonałe stosunki między oboma krajami. "Jednym z moich najważniejszych zadań będzie nawiązywanie kontaktów i wzajemnej wymiany doświadczeń między przedsiębiorstwami i inwestorami z obu krajów. Austria jest jednym z europejskich liderów jeśli chodzi o start-upy, Śląsk natomiast oferuje wspaniałą atmosferę do rozwoju technologii i innowacji".
Otwarcie Konsulatu Honorowego w Katowicach zbiega się w czasie z podniesieniem rangi placówki w Krakowie. Obszar konsularny Honorowego Konsulatu Generalnego w Krakowie obejmie trzy województwa: małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dzięki temu po raz pierwszy austriacki konsulat będzie odpowiedzialny za województwo świętokrzyskie.
Ambasador Buchsbaum z zadowoleniem przyjął zgodę na podniesienie rangi austriackiego przedstawicielstwa w Krakowie. Czyni to bowiem zadość ważnej historycznej, kulturalnej i gospodarczej roli południowej Polski w relacjach z Wiedniem oraz intensywnym stosunkom bilateralnym między tym regionem a Austrią. Dyrektor Konsulatu Generalnego w Krakowie, odtąd honorowy konsul generalny mgr inż. Andrzej Tombiński przyznał: "Fakt, że Austria ma w Krakowie Konsulat Generalny, jest tu uważany niemal za oczywistość i pozwoli dalej wspierać i uskrzydlać bliskie stosunki bilateralne. Priorytetem dla mnie pozostają projekty kulturalne oraz wspieranie kultury pamięci".
KONTAKT:
Konsulat Austrii
Okręg konsularny: Województwo Śląskie
ul. Władysława Reymonta 22/1
40-029 Katowice
tel. (32) 216 26 46
Faks (32) 216 26 41
e-mail: sekretariat@konsulataustria-katowice.pl
www.konsulataustria-katowice.pl
-
Konsulat Generalny Austrii
Okręg konsularny: Województwo Małopolskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie
ul. Armii Krajowej 19, III p.
30-150 Kraków
tel. (12) 410 56 41
Faks (12) 411 15 00
e-mail: konsul.krakow@konsulataustrii.com
www.konsulataustrii.com
-
Ambasada Austrii w Warszawie
ul. Gagarina 34
00-748 Warszawa
tel. +48 (22) 841 00 81
faks +48 (22) 841 00 85
e-mail: warschau-ob@bmeia.gv.at
www.ambasadaaustrii.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.08.2016, 13:56 |
Źródło informacji | Ambasada Austrii w Warszawie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |