Newsletter

Morawiecki: do Polski mogą wrócić setki tysięcy osób

01.09.2016, 18:50aktualizacja: 01.09.2016, 18:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nawet setki tysięcy Polaków mogą wrócić w ciągu następnych 5-10 lat do Polski, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - ocenił w czwartek w rozmowie z BBC Radio 4 wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Przebywający z jednodniową wizytą w Londynie Morawiecki powiedział podczas audycji "Today", że jednym z czynników zachęcających do powrotu do kraju może być strach związany z przestępstwami na tle nienawiści narodowościowej. "Tak, to może być coś, o czym niektórzy ludzie będą myśleli w tym (powrotów - PAP) kontekście" - przyznał.

Komentując zabójstwo polskiego obywatela w Harlow na południowym wschodzie Anglii podkreślił, że to "bardzo smutne wydarzenie" i liczy na to, że "nigdy więcej do tego nie dojdzie". "Ten incydent może stanowić znak zapytania (dotyczący przyszłości w Wielkiej Brytanii) w głowach wielu polskich rodzin w Wielkiej Brytanii" - dodał.

Wicepremier przekonywał również, że "Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, o czym już wiele brytyjskich firm się przekonało". Jak podkreślił, polski rząd rozmawia z inwestorami m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, bazując na doświadczeniach firm, które "przekonały się, że mamy wiele argumentów: wysoce wykwalifikowanych pracowników, wysoki poziom bezpieczeństwa".

Minister przypomniał, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie popadła w recesję, notując 25 lat nieprzerwanego rozwoju gospodarczego. "To największa gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej - dobre miejsce na inwestycje" - mówił.

W trakcie czwartkowej wizyty w Londynie Morawiecki spotkał się m.in. z ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem i przedstawicielami inwestorów zainteresowanych rozwijaniem swoich operacji w Polsce.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ksaj/ mal/ gma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.09.2016, 18:50
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ