Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: w Krynicy Zdrój o stosunkach między Ukrainą a krajami UE i NATO (komunikat)

07.09.2016, 19:03aktualizacja: 07.09.2016, 19:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W środę minister Witold Waszczykowski uczestniczył w śniadaniu roboczym premier Beaty Szydło z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

W trakcie spotkania omówiono stosunki między UE i Ukrainą, a także współpracę dwustronną między Polską a Ukrainą, w tym polskie wsparcie dla reform na Ukrainie i problematykę dialogu historycznego.

O dalszym rozwoju współpracy między Ukrainą a UE i NATO minister Waszczykowski rozmawiał również z wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze. Minister Waszczykowski podkreślił, że jednym z priorytetowych elementów wzmacniania suwerenności Ukrainy jest skuteczne wdrażanie reform wewnętrznych. Szef resortu dyplomacji zapewnił, że Polska gotowa jest nadal pomagać Ukrainie w procesie modernizacji ukraińskich sił zbrojnych i przypomniał, że dzięki działaniom Polski na szczycie NATO w Warszawie przyjęty został pakiet współpracy praktycznej, którego celem jest zwiększenie zdolności obronnych Ukrainy (Comprehensive Assistance Package). – Jestem głęboko przekonany, że w regionie karpackim, a także znacznie szerzej, w Europie Środkowo-Wschodniej, istnieje wspólnota interesów politycznych, gospodarczych i cywilizacyjnych, dających nam podstawy do wspólnych działań – powiedział minister Witold Waszczykowski w trakcie panelu „Karpaty i sąsiedzi – od wspólnoty wartości do wspólnych interesów” w ramach środowej konferencji „Europa Karpat”.

Szef MSZ ocenił, że państwa regionu „łączy przywiązanie do zasad demokracji i podmiotowości międzynarodowej suwerennych narodów”, a także „architektura bezpieczeństwa europejskiego oparta o zasady OBWE, której gwarantem politycznym i militarnym jest Sojusz Północnoatlantycki”. Minister Waszczykowski przypomniał, że bilans naszego członkostwa w UE jest pozytywny. Oświadczył, że „strategicznym celem polskiej polityki zagranicznej wobec Europy Środkowo-Wschodniej jest kontynuacja i dokończenie procesu rozszerzenia UE”. Zaznaczył, że rozszerzenie UE „nikomu nie zagraża, lecz przeciwnie, służy dobrze pojętym interesom Unii, a także krajów i regionów ościennych”. Minister Waszczykowski opowiedział się za tym, aby „integracja europejska pozostała projektem, który równoważy dążenie do jedności z poszanowaniem różnorodności”. – Oczekujemy zatem, że w procesie integracji zachowana zostanie właściwa równowaga między kompetencjami instytucji wspólnotowych a prerogatywami państw członkowskich, równowaga wyznaczona zasadą pomocniczości – stwierdził.

Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. Głównym inicjatorem i patronem inicjatywy jest Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Uczestniczą w niej przewodniczący parlamentów i parlamentarzyści z państw Europy Środkowo-Wschodniej i Parlamentu Europejskiego, reprezentanci rządów państw obszaru karpackiego, samorządów, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy szef polskiej dyplomacji uczestniczył w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji był też gościem sesji plenarnej „Środkowa i Wschodnia Europa – czy możemy mówić jednym głosem?” z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Forum Ekonomiczne w Krynicy to coroczne spotkanie polityków i przedsiębiorców z ponad 50 krajów, którzy debatują o aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie. Tegoroczne XXVI Forum przebiega pod hasłem „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”. Organizatorem konferencji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, a głównym partnerem Województwo Małopolskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.09.2016, 19:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ