Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W środę minister Witold Waszczykowski uczestniczył w śniadaniu roboczym premier Beaty Szydło z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.
W trakcie spotkania omówiono stosunki między UE i Ukrainą, a także współpracę dwustronną między Polską a Ukrainą, w tym polskie wsparcie dla reform na Ukrainie i problematykę dialogu historycznego.
O dalszym rozwoju współpracy między Ukrainą a UE i NATO minister Waszczykowski rozmawiał również z wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze. Minister Waszczykowski podkreślił, że jednym z priorytetowych elementów wzmacniania suwerenności Ukrainy jest skuteczne wdrażanie reform wewnętrznych. Szef resortu dyplomacji zapewnił, że Polska gotowa jest nadal pomagać Ukrainie w procesie modernizacji ukraińskich sił zbrojnych i przypomniał, że dzięki działaniom Polski na szczycie NATO w Warszawie przyjęty został pakiet współpracy praktycznej, którego celem jest zwiększenie zdolności obronnych Ukrainy (Comprehensive Assistance Package). – Jestem głęboko przekonany, że w regionie karpackim, a także znacznie szerzej, w Europie Środkowo-Wschodniej, istnieje wspólnota interesów politycznych, gospodarczych i cywilizacyjnych, dających nam podstawy do wspólnych działań – powiedział minister Witold Waszczykowski w trakcie panelu „Karpaty i sąsiedzi – od wspólnoty wartości do wspólnych interesów” w ramach środowej konferencji „Europa Karpat”.
Szef MSZ ocenił, że państwa regionu „łączy przywiązanie do zasad demokracji i podmiotowości międzynarodowej suwerennych narodów”, a także „architektura bezpieczeństwa europejskiego oparta o zasady OBWE, której gwarantem politycznym i militarnym jest Sojusz Północnoatlantycki”. Minister Waszczykowski przypomniał, że bilans naszego członkostwa w UE jest pozytywny. Oświadczył, że „strategicznym celem polskiej polityki zagranicznej wobec Europy Środkowo-Wschodniej jest kontynuacja i dokończenie procesu rozszerzenia UE”. Zaznaczył, że rozszerzenie UE „nikomu nie zagraża, lecz przeciwnie, służy dobrze pojętym interesom Unii, a także krajów i regionów ościennych”. Minister Waszczykowski opowiedział się za tym, aby „integracja europejska pozostała projektem, który równoważy dążenie do jedności z poszanowaniem różnorodności”. – Oczekujemy zatem, że w procesie integracji zachowana zostanie właściwa równowaga między kompetencjami instytucji wspólnotowych a prerogatywami państw członkowskich, równowaga wyznaczona zasadą pomocniczości – stwierdził.
Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. Głównym inicjatorem i patronem inicjatywy jest Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Uczestniczą w niej przewodniczący parlamentów i parlamentarzyści z państw Europy Środkowo-Wschodniej i Parlamentu Europejskiego, reprezentanci rządów państw obszaru karpackiego, samorządów, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
We wtorek na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy szef polskiej dyplomacji uczestniczył w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji był też gościem sesji plenarnej „Środkowa i Wschodnia Europa – czy możemy mówić jednym głosem?” z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.
Forum Ekonomiczne w Krynicy to coroczne spotkanie polityków i przedsiębiorców z ponad 50 krajów, którzy debatują o aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie. Tegoroczne XXVI Forum przebiega pod hasłem „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”. Organizatorem konferencji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, a głównym partnerem Województwo Małopolskie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.09.2016, 19:03 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |