Newsletter

Polscy kominiarze na dachach Santa Maria Maggiore

09.09.2016, 15:07aktualizacja: 09.09.2016, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska grupa w Santa Maria Maggiore, fot. KominiarzTV
Polska grupa w Santa Maria Maggiore, fot. KominiarzTV
W dniach od 2 do 5 września 2016 roku miało miejsce 35. Międzynarodowe Święto Kominiarzy w Santa Maria Maggiore we Włoszech w Dolinie Vigezzo.

Po raz pierwszy w tej imprezie uczestniczyli kominiarze z Polski. Organizatorem wyjazdu była redakcja portalu branżowego www.kominiarz.tv. Patronat objęła Krajowa Izba Kominiarzy.

W bieżącym roku w Święcie uczestniczyła rekordowa liczba 1224 kominiarzy z 26 krajów, w tym z USA i Japonii.

Kulminacyjnym punktem Święta była barwna parada kominiarzy, w historycznych i regionalnych strojach. Słychać było muzykę, radosny śmiech i głośne okrzyki "Spazzacamino", czyli "kominiarz" - tak właśnie uczestnicy powiadamiali mieszkańców o swoim przybyciu. Paradę obserwowało ponad 30 tysięcy osób przybyłych specjalnie na tę uroczystość z różnych zakątków Włoch i z zagranicy.

Polskę reprezentowało 40 kominiarzy. Na czele szli niosący polską flagą Łukasz Grzenkowicz z Gdańska, niosący tablicę z napisem Polonia Wiesław Czuba z Warszawy oraz prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski.

Dolina Vigezzo, na mapie Alp z 1548 roku zwana "Doliną Kominiarzy", jest uznawana za kolebkę zawodu kominiarza. Przed wiekami był to bardzo biedny region i zimą rodzinom często brakowało pożywienia. Dlatego w poszukiwaniu chleba emigrowały stąd pokolenia kominiarzy do Francji, Niemiec, Austrii i Holandii, gdzie stosowano szerokie kominy, dla oczyszczenia których trzeba było wejść do środka komina. Aż do 1930 roku do tego zadania często były wykorzystywane dzieci. Dla upamiętnienia często bezimiennych małych kominiarzy w Santa Maria Maggiore wzniesiono pomnik małego kominiarza.

W 1983 roku w centrum Santa Maria Maggiore, powstało unikalne Museo dello Spazzacamino - Muzeum Kominiarza z ekspozycją narzędzi, ubrań, obrazów, które rekonstruują historię i znaczenie rzemiosła kominiarskiego. Eksponowane są też dary z różnych krajów. W imieniu polskich kominiarzy prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski przekazał do Muzeum Kominiarza drewnianą rzeźbę przedstawiającą postać kominiarza oraz monografię "The chimney as a technological challenge of modern Times" pod redakcją dra Rudolfa Kani.

KONTAKT:

Marcin Ziombski

tel. kom. +48 501 020 383

e-mail: marcin.ziombski@izbakominiarzy.pl

Krajowa Izba Kominiarzy

ul. Grzybowska 87

00-844 Warszawa

www.izbakominiarzy.pl

www.kominiarz.tv

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2016, 15:07
Źródło informacji Krajowa Izba Kominiarzy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ