Newsletter

MŚ: zapraszamy ekologów do odtwarzania populacji żubra w Europie (komunikat)

13.09.2016, 19:06aktualizacja: 13.09.2016, 19:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Resort środowiska zaprasza organizacje ekologiczne do współpracy. - „Zależy nam na ratowaniu Puszczy Białowieskiej. Puszcza, wbrew twierdzeniom części środowisk ekologicznych, sama się nie obroni. Mimo zaproszenia, które zostało wystosowane do przedstawicieli organizacji ekologicznych do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem lokalnej społeczności, ekspertów i europarlamentarzystów nikt z Greenpeace ani WWF nie wziął w niej udziału” - mówi rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha.

Podkreśla, że resort środowiska jest otwarty na dyskusję ws. Puszczy i bierze pod uwagę stanowisko organizacji ekologicznych. - „Dlatego ponawiam zaproszenie do współpracy. Zapraszam ekologów do monitorowania Puszczy Białowieskiej. Zwłaszcza jednej trzeciej jej części, którą wydzieliliśmy i pozostawimy bez zupełnej ingerencji człowieka, tak jak postulowały organizacje ekologiczne” - mówi rzecznik. Na pozostałej części Puszczy mają być prowadzone nowe nasadzenia drzew i cięcia sanitarne. Monitoring tych terenów da odpowiedź, która metoda ochrony - czynna czy bierna - jest skuteczną ochroną Puszczy Białowieskiej.

Minister Szyszko zauważa, że działania związane z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej, są zgodne z prawem dotyczącym programu „Natura 2000” i polegają na eliminacji chorych drzew, aby zapobiec epidemii. - "To co dla zachodu Europy jest unikatem, nietkniętym ręką człowieka, to w Polsce jest sprawa normalną" - mówi prof. Jan Szyszko. - "Rejon Puszczy Białowieskiej jest jednym z najlepiej udokumentowanych historycznie obiektów gospodarczych. Tam prace gospodarcze w zakresie użytkowania zasobów przyrodniczych, udokumentowane są już od połowy XVI wieku."

Wkrótce MŚ przedstawi propozycję pomocy Polski w odtwarzaniu cennych gatunków np. żubra, czy siedlisk cennych dla Wspólnoty na terenie państw UE. - "Chcemy dbać o bioróżnorodność. Żubr jest typowym okrętem flagowym polskiej ochrony przyrody, odtworzyliśmy ten gatunek i chcemy go rozpowszechniać w Europie" - informuje prof. Jan Szyszko. - "Będziemy gotowi także do pomocy finansowej w tym zakresie" - dodaje Paweł Mucha. Pomoc ministerstwa ma być skierowana do tych państw UE, gdzie przez np. intensywny rozwój infrastruktury zniknęły występujące tam gatunki zwierząt czy siedlisk. – „Do współpracy zapraszamy też organizacje ekologiczne. Myślę, że skoro ekolodzy tak aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska, to będą również zainteresowani pomocą w odtwarzaniu w innych państwach UE gatunków, które występują np. w Puszczy Białowieskiej. Liczymy na taką współpracę, że wspomogą nas swoim doświadczeniem i organizacją” - dodaje rzecznik.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.09.2016, 19:06
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ