Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister spraw zagranicznych w poniedziałek wzięła udział w nieformalnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE z udziałem ministrów ds. współpracy rozwojowej (FAC-DEV). Jednym z najważniejszych tematów rozmów była możliwość budowania zdolności krajów partnerskich w zakresie bezpieczeństwa. Dyskutowano również o nowej strategii na rzecz reform systemów bezpieczeństwa tych krajów.
W trakcie spotkania poruszono również temat migracji w kontekście współpracy na rzecz rozwoju. Ministrowie wyrazili poparcie dla realizowanych i planowanych działań pomocowych na rzecz krajów pochodzenia i tranzytu migrantów. Wstępnie przedyskutowano również koncepcję Zewnętrznego Planu Inwestycyjnego, którego celem będzie pobudzenie inwestycji zagranicznych w tych państwach.
Ministrowie debatowali także na temat przyszłych relacji UE z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) po wygaśnięciu Umowy z Kotonu w 2020 r. Polska delegacja zwracała uwagę, że wygaśnięcie Umowy z Kotonu w 2020 r. to szansa na wprowadzenie istotnych zmian w relacjach z krajami AKP.
Podczas dyskusji na temat nowego Europejskiego Konsensusu na rzecz Rozwoju podkreślano konieczność lepszej koordynacji działań rozwojowych i humanitarnych. Ministrowie opowiedzieli się za zróżnicowaniem współpracy rozwojowej według poziomu rozwoju danego kraju partnerskiego. W swoich wypowiedziach podkreślali również konieczność dywersyfikacji źródeł środków służących po to, by obejmowały one nie tylko Oficjalną Pomoc Rozwojową (ODA). Wiceminister Wronecka podkreśliła, że rola krajów o średnim dochodzie, w tym państw sąsiedzkich UE, w realizacji Agendy Zrównoważonego Rozwoju będzie kluczowa. Współpraca z tymi państwami powinna mieć charakter strategiczny i opierać się na budowaniu zdolności w zakresie tworzenia polityk sprzyjających rozwojowi, mobilizacji środków krajowych, promowania dobrego rządzenia i wspierania społeczeństwa obywatelskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.09.2016, 10:39 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |