Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wywiad min. Waszczykowskiego dla węgierskiego tygodnika HVG (komunikat)

15.09.2016, 12:35aktualizacja: 15.09.2016, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej, priorytetach polskiej prezydencji w V4 oraz sytuacji w Europie po brytyjskim referendum mówił w wywiadzie dla węgierskiego tygodnika HVG szef polskiej dyplomacji.

Jak zaznaczył minister Waszczykowski, Polska będąc jednocześnie członkiem Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej odgrywa rolę pomostu między tymi dwoma instytucjami. – Trzy kraje Trójkąta Weimarskiego mogą się wzajemnie uzupełniać. Niemcy to gospodarcza potęga, z czym wiąże się ich uwrażliwienie na kwestie gospodarcze. Francja to polityczne i militarne supermocarstwo, kraj dysponujący arsenałem atomowym i statusem członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, o bogatych doświadczeniach w dziedzinie polityki światowej, zwłaszcza w odniesieniu do świata arabskiego, Bliskiego Wschodu i Afryki. A po drugiej stronie Niemiec znajduje się Polska będąca największym państwem na wschodniej flance UE i NATO. Do Trójkąta wnosimy szczególne wschodnie wyczulenie na rozmaite problemy i odpowiedzi – mówił minister. – Państwa V4 potrafią skutecznie wyrażać wrażliwość członków UE z Europy Środkowo-Wschodniej. Łączy nas ta sama historia i doświadczenia. Wszystkie nasze kraje przeżyły tragiczne momenty podczas drugiej wojny światowej, potem wszyscy byliśmy częścią sowieckiego imperium. Wspólne jest dla nas również doświadczenie przejścia do nowoczesnej gospodarki rynkowej z wolnymi demokratycznymi instytucjami – dodał.

Szef MSZ mówił także o priorytetach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która rozpoczęła się w lipcu tego roku. – Do głównych obszarów współpracy w trakcie polskiej prezydencji w V4 będzie należało koordynowanie agendy UE oraz współpraca dotycząca kluczowych wyzwań. Będziemy też chcieli rozwijać współpracę regionalną z europejskimi partnerami spoza V4. W związku ze szczytem NATO w Warszawie istotną kwestią będzie ponadto umocnienie współpracy w zakresie wspólnego bezpieczeństwa – mówił minister. Zaznaczył także, że w czasie polskiego przewodnictwa w V4 „jednym z ważnych obszarów naszego zaangażowania są wspólne działania we wschodnim sąsiedztwie, zwłaszcza na Ukrainie. Format V4-Ukraina jest niezwykle aktywny, w szczególności, jeśli chodzi o pomoc dla Kijowa w wypełnianiu zobowiązań dotyczących reform. Pomoc ta obejmuje w pierwszym rzędzie walkę z korupcją, decentralizację (specjalność Polski), edukację, wydajność energetyczną oraz rozwój sektora MŚP (specjalność Węgier)”.

Zapytany o spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie, minister Waszczykowski wskazał, że rozmowy dotyczyły kwestii europejskich, w tym przede wszystkim „w jaki sposób powinniśmy się przygotować do Brexitu”. – Rozmawialiśmy o wnioskach, jakie możemy wyciągnąć z faktu, że UE traci drugą pod względem wielkości gospodarkę w Europie i piątą na świecie, podczas gdy wielu wciąż marzy o poszerzeniu Wspólnoty o Ukrainę, a być może i Turcję. Poruszyliśmy także tematy z dziedziny bezpieczeństwa. Po pierwsze, jak obronić się przed falą migrantów i uchodźców – relacjonował minister.

Źródło: HVG

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ani/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2016, 12:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ