Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W skład Rady wchodzi dziewięciu ekspertów z zakresu prawa podatkowego i finansów.
Jak powiedział minister, eksperci wybrani do Rady reprezentują różne środowiska. "Rada ma pluralistyczny charakter" - zaznaczył.
Radę powołano na czteroletnią kadencję na podstawie noweli Ordynacji podatkowej. Będzie ona niezależnym zespołem eksperckim i organem doradczym ministra. Szef MF będzie mógł się do niej zwrócić o opinię w toku postępowania podatkowego, np. w sprawie tego, czy zasadnie została w jakimś przypadku zastosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Także strony postępowania podatkowego, niezadowolone z rozstrzygnięć, będą mogły zwracać się do Rady o opinię.
"Moim zadaniem jest to, żeby ta klauzula odniosła skutek, aby poprawiła jakość decyzji podatkowych ministerstwa, a także spowodowała to, że podatnicy mający uzasadnione obawy co do skutków klauzuli dla ich biznesu, będą mogli w sposób stabilny planować swoje transakcje" - deklarował.
Podstawowym celem klauzuli jest, jak podkreślił, by "erozja dochodów podatkowych, zwłaszcza z podatku CIT, została zatrzymana".
W Radzie swoich przedstawicieli ma rząd, ale także doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, samorządy i przedstawiciele wyższych uczelni.
Samorząd doradców podatkowych reprezentuje prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego. Maria Findzińska-Dziurzyńska to przedstawicielka Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Rafała Iniewskiego z Konfederacji Lewiatan desygnowała Rada Dialogu Społecznego. Środowisko sędziowskie reprezentuje w Radzie sędzia w stanie spoczynku Włodzimierz Kubiak. (PAP)
pś/ son/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.09.2016, 13:30 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |