Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
– Od samego początku uważnie obserwujemy działanie ustawy o rewitalizacji w polskich gminach. Opublikowaliśmy również komentarz do jej przepisów, który pozostaje najobszerniejszym opracowaniem dotyczącym ustawy. Jestem przekonany, że kodeks urbanistyczno-budowlany promując wysokiej jakości przestrzeń i dostępne budownictwo mieszkaniowe – służyć będzie zapewnieniu trwałych podstaw rewitalizacji – mówił otwierając IV Kongres Rewitalizacji Miast i XIV Kongres Miast Polskich w Wałbrzychu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Andrzej Adamczyk podkreślił, że dla skutecznej realizacji przyjętej przed rokiem ustawy rewitalizacyjnej konieczna jest ewolucja otoczenia prawnego.
– Osiągnięcie ładu przestrzennego pozostaje zadaniem sprawnego systemu planowania przestrzennego. Dlatego, dostrzegając wady obecnego systemu, proponujemy kompleksowe rozwiązanie – kodeks urbanistyczno-budowlany, który pod koniec września skierowany zostanie do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych – zaznaczył A. Adamczyk.
Minister dodał, że kodeks w sferze planowania przestrzennego będzie proponować rozwiązania sprawdzające się we wszystkich uporządkowanych przestrzennie państwach. Inwestorom będzie proponować jasne reguły gry – z planem miejscowym jako pewną podstawą realizacji inwestycji. Kodyfikacja obejmie wszystkie instrumenty planistyczne, w tym miejscowy plan rewitalizacji.
– Kodeks urbanistyczno-budowlany to projekt zmian, zawierający w sobie specustawy, wpływający np. na prawo geodezyjne. Przede wszystkim pozwoli prowadzić rewitalizację w sposób bardziej dynamiczny oraz skoncentrować duży wysiłek finansowy, twórczy i budowlany bez inwestorskiego toru przeszkód - powiedział A. Adamczyk.
Ministerstwo będzie konsultować przygotowany kodeks urbanistyczno-budowlany ze specjalistami i środowiskami urbanistów. Konsultacje rozpoczną się – zgodnie z zapowiedzią MIB – jeszcze z okazji tegorocznych Dni Budowlanych pod koniec września tego roku.
A. Adamczyk poinformował, że ustanowi nagrodę dla najlepszej realizacji rewitalizacji w kraju, co ma służyć pobudzeniu procesów rewitalizacyjnych. Konkurs o nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa ma wyłonić i upowszechnić wybitne rozwiązania w dziedzinie rewitalizacji. Konkurs jest skierowany do praktyków rewitalizacji – nagradzane będą konkretne, udane realizacje przedsięwzięć rewitalizacyjnych w różnych kategoriach, np. projekty społeczne, w zakresie mieszkalnictwa, lokalnej gospodarki czy poprawy jakości środowiska. Nagrodę będą mogły otrzymać najlepsze opracowania dotyczące rewitalizacji. Wśród nich znajdą się gminne programy rewitalizacji, diagnozy, miejscowe plany rewitalizacji, na podstawie których prowadzono z powodzeniem proces rewitalizacji. nagrodzone prace będą służyć innym podmiotom jako wzór do naśladowania i inspiracja do własnej pracy nad rewitalizacją. Szczegółowe zasady konkursu określa zarządzenie, które zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym MIB.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zapewnił, że ministerstwo analizuje na bieżąco funkcjonowanie ustawy i mówił, że będzie skutecznie reagować na pojawiające się bariery czy zbędne procedury. W przyszłości realizację rewitalizacji ma ułatwić kodeks urbanistyczno-budowlany.
– Rewitalizacja jest dla ludzi, ma służyć ludziom, aby zostali w miejscu swojego zamieszkania – zaznaczył T. Żuchowski.
IV Kongres Rewitalizacji Miast i XIV Kongres Miast Polskich odbywają się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
# # #
Zarządzenie Nr 41 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 września 2016 r. w sprawie powołania Zespołu do oceny osiągnięć w dziedzinie rewitalizacji w Konkursie o Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa, ustalenia Regulaminu Pracy tego Zespołu oraz Regulaminu Konkursu
https://dziennikurzedowy.mib.gov.pl/files/DziennikUrzedowyMIB_poz67_2016.pdf
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.09.2016, 16:50 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |