Newsletter

Szef regionu Asturia: nie możemy pozwolić, by powróciły nienawiści natury plemiennej

26.09.2016, 10:56aktualizacja: 26.09.2016, 10:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komitet Regionów
Komitet Regionów
Europa nie może się okopać - podkreślano na konferencji "Promowanie obywatelstwa UE: prawa wartości i zaangażowanie" w hiszpańskim Oviedo.

Otwarcie konferencji zdominowały rozmowy na temat "dramatycznej sytuacji", w której znalazła się Unia Europejska w związku z kryzysem imigracyjnym, wielokrotnie przywoływano treść orędzia szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude`a Junckera.

Jak ocenił premier wspólnoty autonomicznej Asturia w Hiszpanii Javier Fernandez Fernandez, UE stanęła przed być może największym kryzysem od momentu jej powstania. "Mamy do czynienia z globalizacją, a Europa miałaby przywrócić granice? Budujemy już mury, a przecież nie możemy się okopać, (…) nie możemy pozwolić, by powróciły nienawiści natury plemiennej" - zaznaczył. Jego zdaniem pogłębianie kryzysu będzie oznaczać zniszczenie Unii Europejskiej.

Zastrzegł, że narodu nie należy budować przeciwko innym. "Europa zawsze była przeciwko komuś, potem pojawił się projekt europejski, by wydźwignąć się po wojnie, do której doprowadziły państwa narodowe" - powiedział.

Hiszpański europoseł Ramón Jáuregui Atondo sytuację w Unii Europejskiej nazwał powrotem do nacjonalizmu. "Jesteśmy dotknięci objawami nacjonalizmu, a przyczyną powstania projektu europejskiego było wzniesienie się ponad nacjonalizm" - ocenił. Według niego postawa nacjonalistyczna objawia się m.in. poprzez niechęć do przyjmowania imigrantów.

Jak zaznaczył europarlamentarzysta, nie można zaprzepaścić unii politycznej, jaką od ponad pół wieku budują europejskie państwa. W jego opinii jest to najlepszy tego typu projekt, jaki znał świat. "Młodzi ludzie nie wiedzą, czym jest wojna (…) Musimy się głęboko zastanowić, jakiej przyszłości chcemy" - powiedział.

Francisco Fonseca Morillo z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów Komisji Europejskiej zaznaczył, że w perspektywie kilku dekad europejski rynek pracy będzie potrzebował rąk do pracy, do 2050 r. trzeba by go uzupełnić 50 milionami imigrantów. "Potrzebujemy imigracji ze względów demograficznych" - podkreślił.

Uczestniczący w debacie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział po jej zakończeniu, że uświadamianie obywatelom korzyści płynących z Unii Europejskiej nie jest łatwe, bo "za każdym razem politycy krajowi przypisują sobie cały jej dorobek".

Zdaniem samorządowca odwrotnie jest, kiedy trzeba zmierzyć się z jakimś problemem, choćby takim, którego źródła leżą poza Europą, jak w przypadku kryzysu gospodarczego. Wtedy, według marszałka, politycy na szczeblu krajowym dowodzą, że winna jest Unia Europejska i eurokraci.

"Jest to obraz nieprawdziwy, ale wtłaczany społeczeństwom, jak widać, wtłaczany skutecznie - podkreślił. W tym kontekście skrytykował również polski rząd. - W Polsce mamy do czynienia z budowaniem kapitału politycznego na problemach, które dopadły Unię" - powiedział.

Według marszałka powrót do nacjonalizmów, jest to powrót do granic między państwami, a dla Polski - "powrót do zaścianka i do strefy wpływów wschodnich". Obecność Polski w UE nazwał "polską racją stanu".

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.09.2016, 10:56
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ