Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:
- projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (tzw. ustawa okołobudżetowa);
- projekt ustawy o wyposażeniu morskim;
- projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego.
# # #
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (tzw. ustawa okołobudżetowa), przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.
Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2017 r. jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Przewidziane w niej propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.
Najważniejsze propozycje rozwiązań:
Świadczenia w sektorze finansów publicznych
- Utrzymanie na poziomie z 2011 r. podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów – byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych.
- Utrzymanie na poziomie z 2013 r. podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych.
- Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r.
Fundusz Pracy
- Z Funduszu Pracy będą finansowane (wraz z kosztem obsługi) staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy i dentystów oraz specjalizacje pielęgniarek i położnych. Na ten cel przeznaczono 1,03 mld zł.
Planowanie niektórych wydatków
- W 2017 r. nie będzie stosowany przepis, który stanowi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych.
- Umorzone zostaną pożyczki udzielone z budżetu państwa Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, których termin spłaty przypada na 31 marca 2017 r. Umorzenie to nie wpłynie na wynik sektora finansów publicznych oraz na dług publiczny.
- Utrzymana zostanie na obecnym poziomie dotacja celowa na działalność ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Polska składka członkowska w Konwencji Europejskiej Agencji Kosmicznej finansowana będzie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
# # #
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wyposażeniu morskim, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Projektowana ustawa zapewni jednolite stosowanie zasad związanych z nadzorem rynku nad wyposażeniem morskim. Projekt ma charakter techniczny – dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.
W projekcie ustawy określono zasady przeprowadzania oceny zgodności wyposażenia morskiego i obowiązki jego producentów. Wskazano zasady i tryb autoryzacji jednostek oceniających zgodność wyposażenia morskiego, a także sposób notyfikacji tych jednostek oraz zasady funkcjonowania systemu nadzoru rynku nad wyposażeniem morskim. Wdrożenie do polskiego prawa aktualnych wymogów unijnych stworzy warunki dla polskich producentów do wytwarzania wyposażenia morskiego, zgodnie z obowiązującymi standardami oraz umożliwi im prowadzenie konkurencyjnej działalności na rynku Unii Europejskiej. Polepszy się także nadzór nad jednostkami notyfikowanymi. Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zapewnią organom administracji skuteczne wykonywanie zadań nadzoru rynku nad wyposażeniem morskim.
Zaproponowane przepisy pozwolą uniknąć nakładania nieadekwatnych obciążeń i obowiązków na podmioty gospodarcze, jednostki notyfikowane i organy administracji rządowej w sektorze wyposażenia morskiego.
Proponowane przepisy zastąpią dotychczas obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o wyposażeniu morskim.
# # #
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.
Wypełniając orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego proponuje się wprowadzenie do Kodeksu postępowania cywilnego przepisu, że dopiero po upływie 10 lat od uprawomocnienia się wyroku nie będzie można żądać wznowienia postępowania, z wyjątkiem przypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana. Wznowienie postępowania to nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnego wyroku – na gruncie postępowania cywilnego to instrument eliminowania z obrotu prawnego wadliwych prawomocnych orzeczeń sądowych.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że w pewnym zakresie art. 408 Kodeksu postępowania cywilnego, który nie pozwala żądać wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem po upływie 5 lat od jego uprawomocnienia się – jest niezgodny z art. 77 ust. 2 Konstytucji RP (nie można zamykać drogi sądowej) w związku z art. 45 ust. 1 konstytucji (każdy ma prawo do sądu) i przepisów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o prawie do sądu. Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego przepisu w ciągu 18 miesięcy, co oznacza, że traci on moc 3 kwietnia 2017 r. TK stwierdził, że w państwie prawa zapewnienie obywatelowi możliwości dochodzenia sprawiedliwości w drodze skargi sądowej jest wartością bezwzględną.
Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.10.2016, 18:43 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |