Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Zwiększenie powiązań pomiędzy UE a krajami ASEAN leży w interesie naszych krajów. Mamy nadzieję, że częstsze i ściślejsze kontakty prowadzić będą do intensywniejszej współpracy i lepszych wyników gospodarczych oraz wzrostu inwestycji – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas 21. spotkania ministerialnego UE-ASEAN. Spotkanie, w którym uczestniczyli reprezentanci 28 krajów członkowskich UE oraz 10 krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), odbyło się w dniach 13-14 października w Bangkoku.
Wynikiem dwudniowych obrad było przyjęcie Deklaracji z Bangkoku – dokumentu zakładającego dalsze zacieśnianie relacji pomiędzy UE a ASEAN. Delegacje omówiły również inne możliwe obszary współpracy, m.in. w zakresie bezpieczeństwa regionalnego – zarówno w regionie Azji Wschodniej, jak i bezpośredniego sąsiedztwa UE, czy powiązań kulturalno-społecznych między Europą a Azją. - Polska, podobnie jak inne kraje UE i ASEAN, dostrzega znaczenie osób młodych dla przyszłości naszych regionów. Już teraz jesteśmy atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów z krajów Azji Południowo-Wschodniej; w tym kontekście rozwijamy również współpracę w zakresie innowacji i pomocy rozwojowej – podkreśliła wiceminister Wronecka. Członkami ASEAN jest 10 krajów Azji Południowo-Wschodniej: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma, Singapur, Tajlandia i Wietnam. Oficjalny dialog ASEAN z Unią Europejską jest prowadzony od 1977 r., w przyszłym roku będzie obchodzona 40. rocznica tego wydarzenia. Spotkania ministerialne UE-ASEAN odbywają się co dwa lata, poprzednie miało miejsce w 2014 r. w Brukseli. Kraje ASEAN są ważnymi partnerami gospodarczymi Polski – nasze obroty handlowe z regionem wyniosły w 2015 r. 6,4 mld USD.
Przy okazji 21. Spotkania ministerialnego UE-ASEAN, odbywającego się w Bangkoku, wiceminister Joanna Wronecka przeprowadziła rozmowy bilateralne z reprezentantami trzech krajów Azji Poludniowo-Wschodniej – ministrami spraw zagranicznych Indonezji i Laosu oraz wiceszefem dyplomacji Kambodży. Spotkania posłużyły m.in. do promowania polskiej kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz współpracy dwustronnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.10.2016, 19:34 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |