Newsletter

Morawiecki: optymalny rozwój gospodarczy musi być zrównoważony terytorialnie

20.10.2016, 19:44aktualizacja: 20.10.2016, 19:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przesunięcie środków finansowych na infrastrukturę, szkolnictwo zawodowe i techniczne oraz na rozwój obszarów wiejskich - to najważniejsze zadania dot. polityki regionalnej, które przedstawił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Nie da się rozwijać gospodarki w taki sposób, żeby była ona skrajnie spolaryzowana" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. polityki regionalnej. Uznał jednocześnie, że w naszym kraju nie doszło do dyfuzji, czyli przenikania środków materialnych do grup lub regionów gorzej sytuowanych.

"Rozwój, który zaproponowali nasi poprzednicy, rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny, zakończył się na rozwoju polaryzacyjnym. Rzeczywiście nastąpiła polaryzacja, rzeczywiście nastąpiło rozwarstwienie, zwiększenie nierówności, ale nie nastąpiła dyfuzja" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przewidziany specjalny filar dla rozwoju społecznego i regionalnego. Wskazał, że chodzi o to, aby był on rzeczywiście zrównoważony, także w małych miastach. "Żeby przepływ siły roboczej i rozwoju intelektualnego nie był tylko jednostronny, żeby się mogły rozwijać inne obszary na terenie całego kraju" - dodał.

Pierwszym takim obszarem - jak tłumaczył Morawiecki - jest infrastruktura: drogi gminne, powiatowe, koleje.

Przypomniał, że KE skrytykowała program budowy autostrad, ponieważ w Polsce ich budowa kosztuje o 40 proc. więcej niż np. w Hiszpanii czy Niemczech. Komisja zaopiniowała, że w Polsce powinny być budowane drogi ekspresowe, czy drogi szybkiego ruchu. Zdaniem Morawieckiego tam można zaoszczędzić najwięcej. (PAP)

kfk/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2016, 19:44
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ