Newsletter

„Szybka ścieżka” rozstrzygnięta: NCBR wybrało 52 projekty (komunikat)

10.11.2016, 13:31aktualizacja: 10.11.2016, 13:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NCBR informuje:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło lipcową edycję „szybkiej ścieżki” dla małych i średnich przedsiębiorstw. Autorzy wyróżnionych prac podzielą się sumą ponad 253 mln zł. Najwięcej projektów wybrano z województwa śląskiego.

Nakłady na badania i rozwój w Polsce znacznie wzrosły, czego potwierdzenie widać nie tylko w najnowszym raporcie GUS, ale i w ogromnym zainteresowaniu programem „szybka ścieżka” dla małych i średnich przedsiębiorstw. W lipcowym etapie naboru do agencji wpłynęło rekordowe 369 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 2 miliardy złotych.

– Urządzenie do diagnostyki opartej na ultradźwiękach, opracowanie algorytmu do rozwiązywania problemów na komputerach kwantowych czy leku do stosowania w terapii przeciwnowotworowej – to przykłady projektów, które uzyskały pozytywną opinię Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i dostaną dofinansowanie w ramach programu „szybka ścieżka”. Eksperci agencji wybrali 52 najlepsze projekty, które mają realną szansę na komercjalizację. Dzięki zastrzykowi gotówki ze środków publicznych i redukcji formalności do minimum wyniki prac B+R polskich przedsiębiorstw mogą szybciej trafić na rynek – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W ramach Działania 1.1.1 Programu Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe (lub wyłącznie te drugie) nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności oraz wzmacnianiu pozycji konkurencyjnej firmy. Poziom dofinansowania NCBR sięga nawet 80 proc. w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i charakteru projektu. W tej edycji największe dofinansowanie wyniosło ponad 24 mln zł.

– Beneficjenci „szybkiej ścieżki” będą pracować m.in. nad nowoczesną farmą organów, systemem rozszerzonej rzeczywistości dla podniesienia bezpieczeństwa w neurochirurgii czy technologią leczenia starzejącego się kręgosłupa. Jednak „szybka ścieżka” to szansa na rozwój firm z wielu, nie tylko medycznych branż. NCBR wesprze pomysłodawców rozwiązań, które mają sprawić, że będziemy mogli patrzeć wyżej i sięgać dalej, jednocześnie żyjąc zdrowiej, bezpieczniej, bardziej oszczędnie i w poszanowaniu natury – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Tematyka prac zgłaszanych do „szybkiej ścieżki” musi wpisywać się w jedną z tzw. „Krajowych inteligentnych specjalizacji”. Jednocześnie informujemy, że do 30 grudnia trwają nabory do kolejnej edycji „szybkiej ścieżki” dla małych i średnich przedsiębiorstw (konkurs 3/1.1.1/2016) oraz nabór dla dużych przedsiębiorstw (konkurs 2/1.1.1/2016).

Pełna lista rankingowa dostępna na stronie: ncbr.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.11.2016, 13:31
Źródło informacji NCBR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii