Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podsekretarz Stanu w MSZ Joanna Wronecka przewodniczyła polskiej delegacji na XVI Szczycie Frankofonii, który odbył się w dniach 26-27 listopada br. w Antananarywie na Madagaskarze.
Polska po raz pierwszy od uzyskania statusu obserwatora była reprezentowana na konferencji na szczeblu wiceministra spraw zagranicznych. Udział delegacji RP wpisał się w dążenia Polski do większej aktywności na tym forum. Wizyta pozwoliła również odbyć szereg spotkań dwustronnych z przywódcami afrykańskimi na temat rozwoju współpracy bilateralnej i wielostronnej oraz w ramach promowania polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa NZ na lata 2018-2019.
W trakcie Szczytu wiceminister Joanna Wronecka spotkała się z premierami i ministrami spraw zagranicznych m. in. Algierii, Beninu, Burkina Faso, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Egiptu, Gabonu, Gwinei, Komorów, Madagaskaru, Mali, Maroka, Mauretanii, Mauritiusa, Republiki Zielonego Przylądka, Rwandy, Senegalu, Seszeli, Togo, Tunezji, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego Ligi Państw Arabskich. Na ręce przedstawicieli 19 państw przekazano listy Prezydenta Andrzeja Dudy do jego odpowiedników, zawierających prośbę o poparcie kandydatury Rzeczypospolitej Polskiej na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019.
Wizyta w Antananarywie była ponadto okazją do pierwszego w historii relacji dwustronnych spotkania z ministrem spraw zagranicznych Republiki Madagaskaru. Rozmowa z minister Béatrice Atallah pozwoliła zidentyfikować najbardziej obiecujące obszary rozwoju współpracy, w tym politycznej, gospodarczej, rozwojowej oraz obiecujących perspektyw w sektorze turystyki.
W trakcie pobytu w Antananarywie wiceszefowa polskiej dyplomacji złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Maurycemu Augustowi hr. Beniowskiemu, polskiemu podróżnikowi związanemu z Madagaskarem. Spotkała się również z przedstawicielami Polonii, reprezentowanymi przez miejscowe stowarzyszenie POLka oraz polskimi misjonarzami działającymi na wyspie.
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii zrzesza ponad 80 członków - państw i regionów o różnym statusie członkowskim. Organizacja, oprócz promocji języka francuskiego i kultury frankofońskiej, koncentruje się w coraz większym stopniu na wyzwaniach globalnych – rozwoju gospodarczym i społecznym, rządach prawa, zmianach klimatycznych oraz problematyce bezpieczeństwa, a także roli młodzieży jako liderów przyszłości. Umożliwia też coraz lepszą artykulację interesów afrykańskich krajów francuskojęzycznych, stanowiących ponad połowę członków organizacji, na arenie międzynarodowej. Polska uzyskała status obserwatora przy MOF w 1997 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ aze/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.11.2016, 14:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |