Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: spotkanie ministrów 15 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej z udziałem szefowej dyplomacji UE (komunikat)

29.11.2016, 19:18aktualizacja: 29.11.2016, 19:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Wyzwania jakie stoją przed Europą, stoją też przed Bałkanami i Europą Środkowo-Wschodnią - nielegalna migracja, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm, zagrożenia hybrydowe. Te zagrożenia nie znają granic, dotyczą całej Europy – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federiki Mogherini.

– Dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, w której sprawujemy prezydencję, jest w formacie „plus” i odbywa się w naprawdę szerokim gronie. Biorą w nim udział ministrowie sześciu krajów Bałkanów Zachodnich - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, część z tych państw aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej. Dodatkowo udało nam się zaprosić kilka krajów z regionu, sąsiadów regionu, czyli Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Słowenię i Włochy – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Jak podkreślił minister Witold Waszczykowski, o zaproszeniu tak wielu delegacji zdecydowały przede wszystkim problemy, o których dyskutowano – przede wszystkim bezpieczeństwo, rozszerzenie UE i problemy związane z pojednaniem i współpracą regionalną. – Uważamy, że państwa Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej powinny współpracować także w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza przy budowie infrastruktury transportowej, energetycznej, która powinna łączyć nasze kraje. Bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza dywersyfikacja dostaw gazu, to jest kluczowy problem dla rozwoju naszych gospodarek – zaznaczył szef polskiego MSZ. ¬– Polska i Grupa Wyszehradzka wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w UE. Proces integracji europejskiej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie. Dlatego dzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich polskim doświadczeniem z czasów naszej transformacji ustrojowej i z czasów akcesji, zarówno do UE i do NATO. Dzielimy się informacjami, doświadczeniami jak korzystać z funduszy unijnych, dzięki którym Polska też się rozwija – podkreślił. – Unię Europejską i Bałkany Zachodnie łączą wspólne wyzwania, nie tylko dotyczące rozszerzenia UE, ale też bezpieczeństwa, napływu uchodźców, rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy – dodała Wysoka Przedstawiciel Federika Mogherini.

Zapowiadając dalszą część rozmów, minister Waszczykowski zaznaczył, że ważnym tematem w następnej sesji rozmów, będzie pojednanie. – Chciałbym w czasie rozmów wykorzystać przykład pojednania polsko-niemieckiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie Traktatu polsko-niemieckiego, chciałbym się podzielić tymi doświadczeniami z krajami Bałkanów Zachodnich – mówił szef polskiej dyplomacji.

Dzisiejsze rozmowy w Warszawie rozpoczęły się od spotkania w gronie ministrów krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy przyjęli m.in. wspólną deklarację odnośnie polityki rozszerzenia UE, w której potwierdzili wsparcie dla europejskich aspiracji krajów Bałkanów Zachodnich. „Polityka rozszerzenia UE jest kluczowym instrumentem dla zapewniania bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w regionie Bałkanów Zachodnich” – czytamy w deklaracji. Ministrowie V4 podkreślili też, że wiarygodna i skuteczna polityka rozszerzenia UE jest strategiczną inwestycją Unii w bezpieczeństwo samej Europy, musi być jednak oparta na zasadzie warunkowości i indywidualnej ocenie postępów w integracji europejskiej poszczególnych państw-kandydatów.

Na marginesie rozmów plenarnych odbyły się również spotkania bilateralne, w ramach których minister Witold Waszczykowski przeprowadził rozmowy z szefami dyplomacji Węgier, Chorwacji, Słowenii i Republiki Kosowa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ aze/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.11.2016, 19:18
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ