Newsletter

Nauka i technologie

MŚ o bezpieczeństwie powodziowym na Szczycie Wody (komunikat)

30.11.2016, 17:20aktualizacja: 30.11.2016, 17:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Podpisanie porozumienia o współpracy, udział w obchodach Roku Rzeki Wisły w 2017 r. oraz rozwój oparty o zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego to tematy rozmów Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska oraz Henka Ovinka, specjalnego przedstawiciela rządu Holandii podczas Szczytu Wody w Budapeszcie.

Wiceminister Gajda zwrócił uwagę, że zrównoważony rozwój kraju jest możliwy tylko wtedy, gdy społeczeństwo i przemysł ma zapewniony dostęp do zasobów wodnych.

„Minimalizacja ryzyka powodziowego oraz przeciwdziałanie skutkom suszy powinny być nie tylko celem na poziomie lokalnym, ale także w zakresie współpracy ponad granicami państw” – powiedział.

Przedstawiciele rządu Holandii zadeklarowali pełne wsparcie dla Polski w działaniach zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego. Obie strony przewidują wzmocnienie współpracy zarówno na poziomie dwustronnym, europejskim (w tym w porozumieniu z innymi państwami Unii Europejskiej) oraz światowym poprzez włączenie Polski do udziału w pracach panelu wysokich przedstawicieli w zakresie gospodarki wodnej.

„Celem każdej współpracy jest wykorzystanie istniejących możliwości dla rozwoju i budowania wiedzy społecznej wokół istotnych zagadnień politycznych. Nowe prawo wodne w Polsce musi podkreślać służebną rolę gospodarki wodnej” – dodał wiceminister Gajda.

Podczas spotkania podkreślono także niezbędność wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi do realizacji zadań wynikających z przyjętych we wszystkich państwach Unii Europejskiej planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz planów gospodarowania wodami.

Wiceminister Gajda zaprosił również rząd Holandii do włączenia się do udziału w obchodach Roku Rzeki Wisły, ustanowionego przez Sejm RP w 2017 r. Strony zadeklarowały organizację konferencji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi w gospodarce wodnej w Polsce z udziałem przedstawicieli pozostałych zainteresowanych stron, w tym w szczególności w zakresie bezpieczeństwa powodziowego.

Szczyt Wody w Budapeszcie został zorganizowany przez rząd Węgier w porozumieniu ze Światową Radą Wody. Celem szczytu jest włączenie gospodarki wodnej jako platformy współpracy międzynarodowej oraz budowania zrównoważonego rozwoju w połączeniu z realizacją Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjętą przez Zgromadzenie Ogólnego Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2016, 17:20
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii