Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozporządzenie, które dzieli Mazowsze na dwie części opublikowano pod koniec listopada w dzienniku urzędowym UE. Zmiany wejdą w życie z początkiem 2018 roku.
Jak tłumaczy Kwieciński, to zabieg czysto statystyczny o znaczeniu unijnym, lecz nie mający wpływu na podział administracyjny Polski. "To są dwa odrębne procesy" - zaznacza.
"Do tej pory mieliśmy 16 jednostek na poziomie tzw. NUTS 2 (...). W tej chwili dzielimy jeden z nich - najbogatszy, mazowiecki - na dwa. Złożyliśmy taki wniosek na początku roku po przeprowadzeniu bardzo głębokich analiz i wielu konsultacji" - wyjaśnia.
"Ten nasz ruch nie jest niczym nadzwyczajnym w UE, bo wiele krajów już tak zrobiło" - powiedział. Jak dodał, chodzi zarówno o stare kraje członkowskie, jak chociażby Hiszpania z Madrytem, Portugalia z Porto czy Irlandia z Dublinem, ale też nowe kraje członkowskie m.in. Czechy z Pragą czy Słowacja z Bratysławą.
Polska dokonała tego teraz, ponieważ - jak wskazuje wiceminister - w poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 to się nie opłacało. "Po tych analizach wiedzieliśmy na pewno, że jeżeli podzielimy Mazowsze na takie dwa regiony, to i kraj, i Mazowsze otrzymają więcej pieniędzy" - zaznaczył.
"Tych środków będzie więcej. Będziemy mieli więcej środków dla kraju, będziemy mieli więcej środków dla Mazowsza w jego obecnym kształcie" - dodał. (PAP)
zab/ amac/ dym/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.12.2016, 10:49 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |