Newsletter

MIB: dobre praktyki dostępności w przestrzeni publicznej i infrastrukturze (komunikat)

05.12.2016, 15:36aktualizacja: 05.12.2016, 15:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Opracowanie katalogu dobrych praktyk pozwoli projektantom zarówno obiektów infrastrukturalnych, jak i kubaturowych, korzystać z wzorców, bazujących na doświadczeniach tych, którzy są użytkownikami inwestycji - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas spotkania z mediami, jakie odbyło się przed konferencją "Infrastruktura dostępna".

5 grudnia 2016 r. na Politechnice Warszawskiej MIB, fundacja Integracja i Wydział Budownictwa PW zorganizowały konferencję "Infrastruktura dostępna". Jej celem było uwrażliwienie publicznych zamawiających na problematykę projektowania uniwersalnego. Wydarzenia nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego corocznie 3 grudnia, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.

- Powinniśmy się starać, by środki finansowe, które są przeznaczone na rozwój, budowę, przebudowę i powstawanie nowych inwestycji, uwzględniały również wymogi dostępności dla każdego - mówił prezes fundacji Integracja Piotr Pawłowski.

Wiceminister Żuchowski zadeklarował, że MIB zależy na komplementarnym traktowaniu prawnych wymogów dostępności i zaleceń specjalistów od projektowania uniwersalnego. Dlatego też konferencja została zorganizowana na uczelni, gdzie młodzi projektanci będą mogli poznać najlepsze wzorce. MIB ma przygotować poradnik - kodeks dobrych praktyk, gdzie zostaną przedstawione najlepsze rozwiązania projektowe, także w formie graficznej.

- Chcemy mówić o dostępności przestrzeni oraz przewozów. Chcemy zwrócić uwagę na to, co jest w infrastrukturze dla ludzi najważniejsze, żebyśmy wszyscy mogli się poczuć jej równoprawnymi użytkownikami - zauważył T. Żuchowski.

Zagadnienie dostępności infrastruktury i projektowania uniwersalnego jest dla MIB bardzo istotne, dlatego podejmowane są zarówno działania o charakterze legislacyjnym, jak i pozalegislacyjnym. Przykładem takich działań jest m.in. rozpoczęcie prac nad stworzeniem wytycznych w zakresie dostępności infrastruktury, których odbiorcami będą zarówno projektanci, jak i osoby odpowiedzialne za przygotowywanie zamówień publicznych w zakresie infrastruktury ("publiczni zamawiający").

Podczas konferencji prezentowano m.in. praktykę stosowania przepisów w zakresie dostępności dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednym z przykładów jest ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która daje upoważnienie dla gmin do wprowadzania zakazów dotyczących ogrodzeń, w drodze uchwał, będących aktami prawa miejscowego. Takie ograniczenia przyczyniają się do usprawnienia systemu komunikacyjnego i w wielu przypadkach znacząco skracają niezbędny do pokonania dystans i drogi dojścia pomiędzy poszczególnymi obiektami.

Uczestnicy omawiali skuteczność ostatnio zrealizowanych zmian legislacyjnych, w tym wprowadzonych ustawą o rewitalizacji. Wprowadziła ona obowiązek dla samorządów prowadzących proces rewitalizacji stosowania zasad projektowania uniwersalnego (dostępnego dla osób o ograniczonej mobilności). Podczas spotkania mówiono także o dostępności w środkach transportu drogowego, lotniczego i kolejowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.12.2016, 15:36
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii