Newsletter

Nowa inicjatywna naukowa MON (komunikat)

08.12.2016, 12:17aktualizacja: 08.12.2016, 12:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczyna cykl interdyscyplinarnych spotkań naukowych w formie wykładów i seminariów z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy naukowcami w dziedzinach nauk technicznych, medycyny, chemii, fizyki. Spotkania będą poruszać tematykę najnowszych rozwiązań i światowych trendów rozwojowych w technice i technologii wpływających na przyszłość modernizacyjną sprzętu i uzbrojenia wojskowego, a także urządzeń technicznych podwójnego zastosowania oraz nowych technik, metod diagnostycznych, leczniczych, jak również profilaktyki zdrowotnej i możliwości ich stosowania w wojskowej służbie zdrowia.

Ideą tego projektu jest podkreślenie znaczenia przyszłościowych kierunków działań w danych dziedzinach w drodze dyskusji. Celem przedsięwzięcia ma być nie tylko możliwość zapoznania się z osiągnięciami naukowymi, ale także pogłębienie wiedzy i wymiana doświadczeń. Projekt, koordynowany w MON przez podsekretarza stanu prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, ma również służyć promocji polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. Wykłady mają charakter otwarty, natomiast seminaria będą skierowane do ograniczonego kręgu specjalistów i osób zainteresowanych daną problematyką.

Inauguracyjny wykład prof. Roberta A. Schwartza z Rutgers Medical School w New Jersey na temat zagrażających życiu zmianom skórnym wywoływanymi lekami odbędzie się w dniu 15 grudnia br. o godz. 12.00 w Wojskowym Instytucie Medycznym. Seminarium naukowe z udziałem profesora odbędzie się następnego dnia na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pozostałe wykłady są zaplanowane na rok 2017 z udziałem takich naukowców jak:

- kwiecień/maj - Robert Gallo – amerykański lekarz, wirusolog, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 (!(74 r.), współodkrywca wirusa HIV (1984 r.), współtwórca testu wykrywającego HIV (1985 r.), twórca i dyrektor Institute of Human Virology na Univeristy of Maryland School of Medicine w Baltimore,

- maj - Shuji Nakamura – japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 r. otrzymanej wspólnie z Isamu Akasakim i Hiroshi Amano za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, od 1999 r. profesor inżynierii na University of California w Santa Barbara, pionier w zakresie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło,

- czerwiec - Kurt Wüthrich – szwajcarski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2002 r. otrzymanej wspólnie z Koichi Tanaką i Johnem Fennem za prace nad grupą metod jądrowego rezonansu magnetycznego, umożliwiającą badanie trójwymiarowej struktury makrocząsteczek w roztworach, profesor w Scripps Research Institute w La Jolla (Kalifornia) i Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu,

- wrzesień - Andrew Schally – amerykański biochemik i lekarz polskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1977 r. otrzymanej wspólnie z Rogerem Guilleminem i Rosalyn Sussman Yalow za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu oraz badanie ich budowy i czynności (początek neuroendokrynologii), profesor w University of Miami Miller School of Medicine

W przygotowaniu są również zaproszenia dla kolejnych naukowców.

Więcej informacji podsekretarz@mon.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2016, 12:17
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ