Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekt został stworzony we współpracy z Wojskowym Biurem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Komisją Krajową NSZZ "Solidarność".
W grudniu tego roku przypada 35. rocznica jednego z najbardziej ponurych wydarzeń w najnowszej historii Polski, jakim było wprowadzenie przez reżim komunistyczny stanu wojennego na terenie całego kraju. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych otworzy wystawę upamiętniającą ofiary i przypominającą o tragicznych wydarzeniach, które nastąpiły po nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.
Otwarcie wystawy pt. "Stan wojenny 1981-1983. Wojna z narodem polskim" poprzedzi konferencja prasowa zorganizowana w siedzibie PWPW S.A. (wejście od ul. Wójtowskiej), 12 grudnia o godz. 10:00.
Zbrodnicze działania komunistycznego reżimu często były i są relatywizowane, a przekłamania na temat prawdopodobnej, alternatywnej wobec wprowadzenia stanu wojennego interwencji wojsk ZSRS, są ciągle silnie obecne w społecznej świadomości. Podczas konferencji wypowiedzą się Tadeusz Płużański i Piotr Andrzejewski, reprezentujący Społeczny Trybunał Narodowy, którego celem jest osądzenie komunistycznych morderców i odkłamanie historii.
Ofiary stanu wojennego nigdy nie otrzymały zadośćuczynienia i nie mogły liczyć na rozliczenie sprawców zbrodni tego okresu.
Celem wystawy zorganizowanej przez PWPW S.A. jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy poświęcili swoje szczęście rodzinne, zdrowie, a czasem także życie dla walki o wolną i niepodległą Polskę, którzy opowiedzieli się przeciwko zarządzanemu z Kremla komunistycznemu reżimowi.
Na 44 tablicach wyeksponowanych na ogrodzeniu siedziby Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie zostaną zobrazowane przygotowania, przebieg i konsekwencje, ofiary, ale także sprawcy stanu wojennego.
Stworzona przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych we współpracy z Wojskowym Biurem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej i Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" wystawa ma za zadanie przybliżyć Polakom prawdę na temat tragicznych wydarzeń, będących następstwem działań Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Prosimy o potwierdzenie Państwa przybycia pod numerem telefonu: +48 727 042 020 lub mailowo: i.kostka-kwiatkowska@pwpw.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.12.2016, 12:49 |
Źródło informacji | PWPW S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |