Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Brukseli były relacje Unii Europejskiej z Afryką, sytuacja w Demokratycznej Republice Konga oraz konflikt w Syrii. – Rozmawialiśmy o problemach, jakie mamy z Afryką, otwartą wojną w Syrii, w Libii – powiedział minister Witold Waszczykowski.
- Sytuacja we wszystkich tych obszarach, o których dziś rozmawialiśmy, jest niepokojąca – podkreślił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z dziennikarzami po zakończeniu obrad.
Ministrowie rozmawiali m.in. o sytuacji w Demokratycznej Republice Konga i podjęli decyzję o wprowadzeniu przez UE sankcji wobec osób odpowiedzialnych za brutalne stłumienie manifestacji we wrześniu 2016 r. Z kolei dyskusja na temat relacji UE-Afryka była okazją do omówienia stanu i perspektyw współpracy z partnerami afrykańskimi w kontekście przyszłorocznego szczytu UE-Afryka. Podkreślono również, że UE zamierza kontynuować wsparcie dla Afryki. – Unia Europejska ma ograniczone możliwości działania, przede wszystkim finansowe, ekonomiczne. Istnieją programy pomocy humanitarnej, bądź sankcje, bądź programy rekonstrukcyjne – to wszystko działa wtedy, gdy nie toczy się wojna – zauważył szef polskiej dyplomacji.
Komentując sytuację w Syrii, ministrowie spraw zagranicznych podkreślili konieczność pilnego dostarczenia pomocy humanitarnej dla potrzebujących oraz kontynuowania wysiłków na rzecz wypracowania politycznego rozwiązania konfliktu. Szef polskiej dyplomacji zauważył, że w rozmowach pojawił się wątek ewentualnych sankcji, które mogłyby zostać nałożone na syryjski reżim. – Dużo mówi się o tym, że trzeba zidentyfikować zbrodnie wojenne, które na pewno mają tam miejsce. Mówiliśmy o sankcjach wobec reżimu syryjskiego, nie było mowy o sankcjach wobec Rosji – podkreślił minister Waszczykowski.
Jednocześnie dodał, że jego zdaniem unijne sankcje wobec Rosji powinny zostać przyjęte na 12, a nie na 6 miesięcy. Podkreślił przy okazji, że ich całkowite zniesienie raczej nie nastąpi w najbliższym czasie, nawet po zmianach rządów w europejskich stolicach. – Nie wyobrażam sobie, aby demokratycznie wybrane rządy, demokratycznie wybrani prezydenci przeszli obok, nie zauważywszy prawa międzynarodowego, aneksji terytorium innego kraju, przeszli do tzw. business as usual w relacjach z Rosją, która nie wypełnia porozumień pokojowych, angażuje się w kolejne konflikty zbrojne – zauważył szef polskiej dyplomacji.
Komentując z kolei holenderską propozycję dotyczącą przyszłości relacji Ukrainy z Unią Europejską, minister Waszczykowski zapowiedział, że temat być może będzie kontynuowany podczas jutrzejszych obrad Rady do Spraw Ogólnych: – Wiemy, że Holendrzy naciskają, aby ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej miała taki wydźwięk, że nie prowadzi automatycznie do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Jest to dla nas trudne do przyjęcia – skomentował szef polskiej dyplomacji i dodał, że Polska opowiada się za liberalizacją polityki wizowej wobec Ukrainy i Gruzji.
Przed posiedzeniem Rady odbyła się również ceremonia podpisania pierwszej w historii Umowy o dialogu politycznym i współpracy UE-Kuba.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.12.2016, 20:36 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |