Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Rozwój transportu pasażerskiego na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Centrum Komunikacyjne Legionowo czy program profilaktyki higieny jamy ustnej dla
przedszkolaków – to przykłady kilku spośród ponad 1700 projektów zrealizowanych w całej Polsce przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ich efekty będzie można zobaczyć do 15 stycznia na multimedialnej wystawie na Dworcu Centralnym i hali odlotów Lotniska Okęcie.
Wystawa ma formę przestrzennej bryły, która swoim kształtem i kolorystyką nawiązuje do flag Polski i Szwajcarii. Z boku ma kształt prostokąta, a od przodu równoramiennego krzyża. Na obydwu dłuższych krawędziach są zamontowane dotykowe ekrany, na których mieszkańcy stolicy i podróżni odwiedzający Warszawę będą mogli oglądać przykładowe projekty. Na środku krzyża znajduje się wgłębienie, w którym znajdują się specjalne gogle wykorzystujące technologię Google VR. Technologia 360 stopni pozwala przenieść się za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości na teren realizacji projektów i rozejrzeć się po okolicy.
– Środki ze Szwajcarii pozwoliły zrealizować wiele ważnych inwestycji, które zbliżają warunki życia Polaków do standardów lepiej rozwiniętych krajów europejskich. Realizacja projektów finansowanych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w połowie przyszłego roku. Program zakłada jednak, że praktyki, które sprawdziły się podczas mijającej dekady, będą wykorzystywane
w realizacji kolejnych projektów. Dlatego m.in. za pośrednictwem multimedialnej wystawy chcemy je zaprezentować szerokiej grupie odbiorców – mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Warszawa jest kolejnym przystankiem na trasie wystawy. W następnych tygodniach wystawa wyruszy do kolejnych polskich miat, m.in. Trójmiasta, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Katowic.
Ekspozycja multimedialnej wystawy w wybranych regionach kraju jest jednym z działań realizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Rozwoju pn. „Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę” . Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 r., a jej celem jest pokazanie Polakom, jak bardzo kraj zmienił się, dzięki finansowemu i eksperckiemu wsparciu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Wybrane projekty, które podróżni zobaczą na wystawie:
- „Dzieciństwo bez próchnicy”; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (lipiec 2012-obecnie) – Uniwersytet Medyczny w Poznaniu postanowił przy wsparciu środków ze Szwajcarii wypowiedzieć wojnę próchnicy. Od 2012 r. edukatorzy oraz sympatyczny królik Pampiś – maskotka programu – odwiedzili 6000 przedszkoli, gdzie uczyli, jak prawidłowo myć zęby. W szkoleniach wzięło ponad 360 tys. dzieci. Działaniami edukacyjnymi objęto również ponad 700 tys. rodziców, 15 tys. nauczycieli przedszkolnych, a także 285 lekarzy pediatrów oraz niemal 1400 pielęgniarek i położnych. Projekt dofinansowano kwotą 5,14 mln franków szwajcarskich.
- „Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego”; Ministerstwo Finansów – Służba Celna; (maj 2011- kwiecień 2016) – Dzięki wsparciu Funduszu Szwajcarskiego funkcjonariusze pełniący służbę na wschodniej granicy Polski przeszli specjalistyczne szkolenia i kursy językowe. Otrzymali też 105 w pełni wyposażonych pojazdów, które zostały dostosowane m.in. do przewozu psów tropiących. Projekt dofinansowano kwotą 2,84 mln franków szwajcarskich.
- „Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością”; Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu (październik 2011-grudzień 2016) – Powstało 76 nowych firm, a dotacje otrzymało 77 organizacji pozarządowych. Rezultatem projektu jest również powrót do kulinarnych i historycznych tradycji regionu. Na jarmarkach i targach stoły uginają się od parującej zalewajki świętokrzyskiej, grochu z kapustą i miejscowych pierogów. Odwiedzające tę okolicę panie mogą zmierzyć się ze sobą w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a panowie stanąć w szranki o puchar Zawiszy Czarnego. Projekt dofinansowano kwotą 6,72 mln franków szwajcarskich.
- „Instalacja systemów energii odnawialnej w budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego”; Gmina Busko Zdrój (styczeń 2012- marzec 2017) – Ok. 1000 kwh/m2 – tyle energii szacunkowo dostarcza każdego roku słońce na obszarze całego kraju. Potencjał ten zdecydowało się wykorzystać przy wsparciu Funduszu Szwajcarskiego kilkadziesiąt gmin w Polsce, m.in. na terenie powiatu buskiego i pińczowskiego. Zainstalowano 5240 kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych na domach prywatnych
i budynkach publicznych. Wymieniono też oświetlenie uliczne na energooszczędne. Projekt dofinansowano kwotą 16,84 mln franków szwajcarskich.
- „Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu w tym również pielęgniarek i pielęgniarzy ww. instytucji”; Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie (styczeń 2012- październik 2015) – Beneficjentami projektu były placówki opiekuńczo-wychowawcze w woj. podkarpackim. W ramach prac modernizacyjnych wyremontowano m.in. pomieszczenia mieszkalne i poprawiono ocieplenie budynków. W ofercie placówek pojawiły się takie pozycje jak hipoterapia (jazda konna), leczenie zimnem, ścieżki zdrowia, tężnie, warsztaty rękodzieła czy wspólne gotowanie posiłków. Wzbogaciło się też zaplecze infrastrukturalne ośrodków: w Foluszu odrestaurowano park sportowo- rekreacyjny, w Krośnie stworzono ogród zimowy, a w Moczarach powstała pracownia do ogrodoterapii. Podopieczni Domu Dziecka w Nowej Grobli mają natomiast do dyspozycji dwa nowe boiska sportowe. Dodatkowo kilkuset pracowników domów pomocy społecznej wzięło udział w kursach mających na celu podniesienie ich kwalifikacji. Projekt dofinansowano kwotą 4,68 mln franków szwajcarskich.
***
Informacje o Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy
Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (zwanego Funduszem Szwajcarskim) jest finansowe i eksperckie wsparcie rozwoju gospodarczego dziesięciu państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. W późniejszym okresie do beneficjentów Programu dołączyły również Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.
Wartość kwoty przekazanej Polsce to 489 mln franków, czyli prawie połowa z ponad miliarda franków, który Szwajcarzy przeznaczyli dla wszystkich państw objętych Programem. Środki zostały przekazane w formie bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Około 40% środków przyznanych Polsce rozdysponowano w czterech wybranych województwach Polski południowo-wschodniej: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Pieniądze zostały przeznaczone na projekty m.in. z zakresu infrastruktury, ochrony zdrowia i środowiska, jako wsparcie dla sektora prywatnego, jak również na działania na rzecz lokalnych społeczności, rozwoju lokalnego oraz wzmacniania potencjału regionów.
Wsparcie z Funduszu Szwajcarskiego otrzymały instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorcy.
Więcej informacji na temat Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz zrealizowanych dzięki niemu projektów można znaleźć na stronie: www.programszwajcarski.gov.pl
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.01.2017, 09:46 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |