Newsletter

Samochody Renault i Fiat Chrysler pod lupą europejskich śledczych

14.01.2017, 12:48aktualizacja: 14.01.2017, 12:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Koncerny motoryzacyjne Renault i Fiat Chrysler (FCA) stały się obiektem zainteresowania europejskich śledczych, którzy badają czy dopuszczały się one fałszowania pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach samochodów z silnikami Diesla.

Francuska prokuratura poinformowała w piątek, że wszczęła śledztwo w sprawie możliwych manipulacji wynikami emisji spalin w samochodach Renault. W odpowiedzi na tę decyzję francuski producent zaznaczył, że przestrzega wszelkich praw dotyczących norm emisji spalin. Zapewnił jednocześnie, że ich samochody nie są wyposażone w oprogramowanie, które pozwala na oszustwa podczas testów.

Dzień wcześniej EPA poinformowała, że podejrzewa włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Fiat Chrysler o fałszowanie pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach około 100 tys. swych samochodów z silnikami Diesla. Na doniesienia EPA zareagowały władze Wielkiej Brytanii, które w piątek ogłosiły, że czekają na dalsze informacje ze strony amerykańskiej agencji, a także oczekują wyjaśnień od FCA.

Również Komisja Europejska zaznaczyła, że została poinformowana o wynikach prac EPA.

"Będziemy teraz pracować razem z EPA, agencjami państw członkowskich UE i Fiatem, aby ustalić potencjalne konsekwencje jakie sprawa może mieć dla Wspólnoty" - podała KE.

Prowadzone w USA dochodzenie ma wyjaśnić, czy wykorzystane przez Fiat Chrysler oprogramowanie odpowiada użytym przez Volkswagena "urządzeniom udaremniającym" (defeat devices). Według EPA znalazło się ono w około 104 tys. wyprodukowanych w latach 2014-2016 samochodów sportowo-użytkowych i półciężarówek typów Jeep Grand Cherokee i Dodge Ram 1500 z silnikami Diesla o pojemności 3 litrów.

Producent musi teraz udowodnić, że nie zastosował żadnego zakazanego oprogramowania. (PAP)

lm/ pro/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.01.2017, 12:48
Źródło informacji PAP Technologie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ