Newsletter

Premier Japonii: dwustronne rozmowy z USA o wolnym handlu są możliwe

26.01.2017, 08:40aktualizacja: 26.01.2017, 08:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że jest możliwe, aby Tokio i Waszyngton przeprowadziły dwustronne rozmowy o wolnym handlu po decyzji nowego prezydenta USA Donald Trump o wycofaniu jego kraju z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

Do spotkanie Abego i Trumpa dojdzie w Waszyngtonie około 10 lutego - poinformowały w czwartek źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja Kyodo.

"Japonia będzie nadal akcentowała w rozmowach z USA znaczenie TPP, ale nie jest zupełnie niemożliwe, aby przeprowadzić rozmowy dotyczące EPA (Umowy o Partnerstwie Gospodarczym) i FTA (Umowy o Wolnym Handlu)" ze Stanami Zjednoczonymi - oświadczył Abe w japońskim parlamencie, odpowiadając na pytanie o ewentualne rozmowy o wolnym handlu między obu krajami.

Spytany w środę o rozmowy na temat amerykańsko-japońskiej umowy handlowej, szef japońskiego rządu powiedział, że powstrzyma się od spekulacji na temat polityki handlowej Trumpa aż jego gabinet zostanie zatwierdzony, a polityka stanie się bardziej przejrzysta.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Trump jasno dał do zrozumienia, że woli umowy dwustronne od wielostronnych.

Abe wskazał, że w jakichkolwiek rokowaniach handlowych z USA Japonia będzie optowała za utrzymaniem pewnych form ceł importowych na ryż i cztery inne kluczowe produkty rolne. "Będziemy starannie chronić to, co powinniśmy chronić (...) Chcę przeprowadzić negocjacje dwustronne prawidłowo, w oparciu o zasadę, że rolnictwo jest podstawą naszego kraju" - powiedział szef japońskiego rządu na posiedzeniu komisji budżetowej Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu. (PAP)

cyk/ ap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2017, 08:40
Źródło informacji Reuters,Kyodo
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ