Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas konferencji prasowej kończącej projekt pn. "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)", ekspert Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) dr Andrzej Kassenberg zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż brakuje alternatywy dla gospodarki węglowej.
"Widoczna jest chęć zachowania energetyki węglowej i górnictwa. Nie zwracamy uwagi, że węgiel będzie się kończył, jego cena wzrośnie i nie będziemy mogli go używać. Nie dostrzegamy, że świat zmierza w kierunku zielonej gospodarki, wykorzystującej odnawialne źródła energii" - podkreślił.
Dr Kassenberg powołał się na słowa Baracka Obamy, który poinformował, że w 2016 r. w Stanach Zjednoczonych na 24 gigawaty nowych mocy, 15 gigawatów, czyli 62 proc. pochodziło z energetyki odnawialnej. "My posiadamy olbrzymi, lecz ciągle niewykorzystany potencjał w energetyce odnawialnej. Zarówno tej dużej, jak i małej, tzw. rozproszonej, składającej z się z mikroinstalacji. Niestety ten potencjał pozostaje niewykorzystany, bo ciągle nie można przebić się z przekazem, że wprowadzenie energetyki odnawialnej jest ważną innowacją. A brak innowacji grozi nam wpadnięciem w pułapkę średniego dochodu. Tak stało się w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii" - ostrzegł.
Jego zdaniem, kluczem do sukcesu jest postrzeganie polityki klimatycznej w sposób kompleksowy. "Państwa uważane za odpowiedzialne globalnie, jak Dania, Niemcy czy Wielka Brytania, traktują politykę klimatyczną jako całościową wizję rozwoju. Nie ograniczają jej tylko do spraw środowiska" - stwierdził.
Według dr. Kassenberga istotne jest uświadomienie samorządom oraz lokalnym społecznościom, że polityka klimatyczna przyczyni się do rozwoju ich gospodarek. "Obecnie energia dostarczana jest do gmin oraz powiatów głównie z zewnątrz i pieniądze wychodzą na zewnątrz. Jeżeli mielibyśmy małe instalacje, tzw. lokalne systemy hybrydowe bazujące na energetyce odnawialnej, to energia pochodziłaby w większości z wewnątrz, pieniądze zostawałyby wewnątrz i napędzały lokalną gospodarkę. To jest bardzo korzystne" - zaznaczył.
Ekspert zwrócił również uwagę, że takie inwestycje przyczyniłyby się do tworzenia nowych miejsc pracy. "Gdy wybuduje się kopalnię lub elektrownię to miejsca pracy są skoncentrowane w jednym miejscu. Tymczasem energetyka odnawialna umożliwia tworzenie miejsc pracy rozproszonych, zarówno przy produkowaniu instalacji, montażu, jak i nadzorowaniu" - wyjaśnił.
Jak podkreślił, chcąc ułatwić samorządom wprowadzenie polityki lokalnej, eksperci InE przygotowali publikację pt. "KLIMAPOLKA. Przewodnik po korzyściach z polityki klimatycznej". "W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych do samorządów trafi 5 mld EUR. Władze lokalne mogą ubiegać się o te pieniądze i inwestować. Dzięki tym środkom można chociażby docieplić budynki, a nieefektywne systemy grzewcze zastąpić sprawniejszymi. Przykłady takich działań pokazaliśmy w publikacji. Niestety nadal za mało jest gmin i powiatów je realizuje" - powiedział dr Kassenberg.
Podczas części praktycznej konferencji swoimi doświadczeniami z przedsięwzięć służących ochronie klimatu dzielili się samorządowcy oraz lokalni przedsiębiorcy. Jednym z gości był burmistrz Opola Lubelskiego Dariusz Wróbel, który zrealizował projekt montażu ponad 500 instalacji solarnych na terenie gminy. "Początkowo zainteresowanie projektem było średnie, ale inwestycja przebiegła bardzo sprawnie i mieszkańcy szybko zorientowali się, że jest to rozwiązanie tanie i wyjątkowo korzystne" - zaznaczył.
Jak zdradził burmistrz, sukces przedsięwzięcia przesądził o tym, że ogłoszono nabór do kolejnego okresu programowania. "Już pierwszego dnia do urzędu przyszło tysiąc osób, które chciały mieć pewność, że otrzymają dofinansowanie. To najlepsze potwierdzenie, że warto iść w tym kierunku. Zresztą w województwie lubelskim wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest coraz powszechniejsze, co bardzo mnie cieszy" - stwierdził.
Podczas spotkania podjęto również temat źródeł finansowania przedsięwzięć służących ochronie klimatu w obszarze energetyki. Ponadto uczestnicy wzięli udział w debacie poświęconej sposobom uświadamiania władzom i społecznościom lokalnym korzyści z realizowania polityki klimatycznej.
Jak podkreślił prezes InE dr Wojciech Szymalski kwestia zmian klimatu i proponowanych rozwiązań przeciwdziałających ich skutkom powinna być komunikowana nie tylko na drodze edukacji, ale również poprzez działania marketingowe. "Chodzi o zmianę wizerunku tego zagadnienia, która uwypukli, że jest to problem możliwy do rozwiązania, a nie taki, który trudno przezwyciężyć" - powiedział, podsumowując konferencję.
Publikację przygotowaną przez ekspertów InE można pobrać bezpłatnie pod adresem: http://www.chronmyklimat.pl/klimapolka
Wersję drukowaną można zamówić, pisząc na adres: klimapolka@ine-isd.org.pl.
Publikacja pt. "KLIMAPOLKA. Przewodnik po korzyściach z polityki klimatycznej" skierowana jest do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz wszystkich obywateli pragnących aktywnie angażować się w rozwój gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym. Opisano w niej przykłady przeprowadzonych działań, przygotowań i efektów inwestycji z województw: łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. W przewodniku zwrócono także uwagę na możliwości, jakie zapewniają tego typu działania samorządom, przedsiębiorcom i indywidualnym gospodarstwom domowym. Publikacja może być inspiracją do zawiązywania partnerstw, tworzenia spółdzielni energetycznych i współpracy na rzecz ochrony klimatu oraz do odważnych inwestycji w niskoemisyjne technologie na własnym podwórku, przy jednoczesnym wzmocnieniu lokalnych gospodarek.
Instytut na rzecz Ekorozwoju jest organizacją pozarządową utworzoną w 1990 r. z inicjatywy kilku członków Polskiego Klubu Ekologicznego. Zajmuje się promowaniem oraz wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju Polski, wspiera proekologiczną restrukturyzację gospodarki i podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Materiał powstał we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.01.2017, 17:06 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu