Newsletter

UE nakłada cła antydumpingowe na produkty stalowe z Chin i Tajwanu

27.01.2017, 13:25aktualizacja: 27.01.2017, 13:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UE nałożyła sięgające prawie 65 proc. cła antydumpingowe na produkowane w Chinach i Tajwanie rury ze stali nierdzewnej oraz elementy do ich łączenia. To kolejne z serii środków, które mają pomóc UE bronić się przed napływem dotowanych towarów.

Produkty te wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu: petrochemicznym, spożywczym, stoczniowym, a także w energetyce i budownictwie.

Jak podała w piątkowym komunikacie Komisja Europejska, jej dochodzenie potwierdziło, że importowane z Chin i Tajwanu spawane doczołowo łączniki rur i przewody rurowe ze stali nierdzewnej były do tej pory sprzedawane w Europie po cenach dumpingowych.

Aby pomóc europejskim producentom, Bruksela zdecydowała się na nałożenie ceł, które mają wynosić w przypadku Chin od 30,7 proc. do 64,9 proc, a w przypadku Tajwanu od 5,1 proc. do 21,1 proc.

Jak wynika z rozporządzenia w tej sprawie, śledztwo KE zostało wszczęte w 2015 roku w wyniku skargi jednego ze stowarzyszeń producenckich. Obecnie w UE obowiązują środki antydumpingowe i antysubsydyjne dotyczące importu 39 produktów stalowych, w tym 17 z Chin.

Unijne hutnictwo przeżywa trudności w związku z zalewaniem europejskiego rynku subsydiowaną stalą z Państwa Środka. KE przedstawiła w 2013 roku propozycje reformy instrumentów ochrony handlu, która umożliwiłaby UE nakładanie wyższych ceł na subsydiowane towary, ale państwa członkowskie nie mogły uzgodnić wspólnego stanowiska w tej sprawie. W grudniu 2016 roku doszło jednak do przełomu, co daje producentom nadzieję, że w najbliższych miesiącach UE zakończy prace legislacyjne. (PAP)

stk/ ksaj/ ap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.01.2017, 13:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ