Newsletter

MRiRW: konsultacje publiczne nt. WPR (komunikat)

06.02.2017, 18:48aktualizacja: 06.02.2017, 18:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

2 lutego 2017 r. komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan otworzył konsultacje społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zachęca wszystkich, w szczególności rolników, organizacje branżowe i inne zainteresowane strony do udziału w tych konsultacjach. Potrwają one od 2 lutego do 2 maja 2017 r.

Kwestionariusz dostępny pod linkiem:

https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_en#q-and-a

Polska wersja będzie udostępniona przez KE 8 lutego br.

Na podstawie wyników konsultacji Komisja Europejska opracuje, do końca 2017 r., komunikat przedstawiający wnioski dotyczące obecnego funkcjonowania WPR oraz możliwe scenariusze polityczne na przyszłość. Wyniki konsultacji zostaną przedstawione przez komisarza Hogana na konferencji w lipcu 2017 r.

Liczne głosy z Polski, uwzględniające specyfikę polskiego rolnictwa i nasze priorytety, mogą wpłynąć na kierunek dalszych prac Komisji. Konsultacje te są ważnym etapem dyskusji o zmianach wspólnej polityki rolnej na okres po 2020 roku.

We wstępnej dyskusji na forum UE, trwającej już od kilku miesięcy, MRiRW kieruje się zidentyfikowanymi krajowymi priorytetami w odniesieniu do przyszłego kształtu WPR. Priorytety te obejmują przede wszystkim:

1. zapewnienie równych warunków konkurencji i równego traktowania rolników, w tym wyrównanie dopłat bezpośrednich w UE,

2. zapewnienie odpowiedniego finansowania i utrzymanie w pełni wspólnotowego charakteru WPR,

3. utrzymanie obu filarów WPR, z silnym II filarem ukierunkowanym na modernizację i restrukturyzację rolnictwa i obszarów wiejskich, oraz redukowanie różnić rozwojowych między państwami członkowskimi.

Propozycje te uwzględniają dotychczasowe doświadczenia, analizy i oceny z wdrażania wspólnej polityki rolnej w Polsce. Wynikają także z badań krajowych i zagranicznych instytucji naukowych, wniosków z toczącej się debaty na forum UE (np. deklaracja CORK 2.0, proces uproszczenia polityk w ramach przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020) oraz prac Zespołu wspierającego prace w zakresie przeglądu wspólnej polityki rolnej w latach 2014-2020 i opracowania propozycji Polski dotyczących tej polityki po roku 2020, powołanego zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2016 r.

W dalszych pracach nad przyszłością wspólnej polityki rolnej będą również uwzględniane strategiczne cele rozwojowe kraju, określone w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), w której „żywność wysokiej jakości” wskazano jako jeden z 10 sektorów strategicznych. Strategia wskazuje, że środki unijne, w tym w szczególności WPR i polityka spójności, są ważnym źródłem finansowania działań rozwojowych, w tym działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa i zakłada aktywny udział Polski w definiowaniu zasad wspólnej polityki rolnej i polityki spójności, które będą obowiązywały po roku 2020.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2017, 18:48
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii