Newsletter

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowania przeciw 18 bankom

09.02.2017, 13:01aktualizacja: 09.02.2017, 13:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowania przeciw 18 bankom - poinformował Urząd w czwartek w komunikacie. UOKiK sprawdza, jak banki zmieniają umowy z konsumentami, czy wystarczająco informują o zmianach warunków umów finansowych.

Jak podano, sześć postępowań wszczęto pod koniec 2015 r. - chodziło o Credit Agricole Bank Polska, Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski i Pekao, a 12 - od sierpnia do grudnia w 2016 r. - w sprawie Banku BGŻ BNP Paribas, Banku Handlowego, Banku Ochrony Środowiska, Banku BPH, Deutsche Banku Polska, Euro Banku, Getin Noble Banku, Idea Banku, mBanku, PKO BP, Plus Banku, Raiffeisen Banku Polska.

Zarzuty UOKiK dotyczą informowania konsumentów o zmianach w umowach przez wewnętrzny system bankowości elektronicznej. "Zgodnie z prawem, takie informacje bank powinien wysłać na trwałym nośniku. Jest nim np. list w formie tradycyjnej lub elektronicznej, jak informacja zapisana na nośniku USB, a także wiadomość e-mail, o ile zawiera w sobie wszystkie niezbędne dane" - napisano w komunikacie.

Zdaniem Urzędu wewnętrzne systemy banków "w obecnej formie nie spełniają cech trwałego nośnika informacji". "Dzieje się tak, ponieważ m.in. są całkowicie pod ich kontrolą, więc konsument nie ma gwarancji, że treść nie będzie zmieniana przez bank. Ponadto instytucje finansowe nie zapewniają dostępu do tych wiadomości po zakończeniu umowy, a także wymuszają na konsumentach dowiadywanie się, czy informacja o zmianach została udostępniona w serwisie. Powyższy zarzut nie dotyczy jedynie Banku Handlowego" - poinformowano.

Urząd podkreślił, że w przypadku problemów na rynku finansowym, konsumenci mogą liczyć na pomoc Rzecznika Finansowego. Mogą też zawiadomić UOKiK. (PAP)

amac/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2017, 13:01
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ