Newsletter

IGTE: dla podniesienia poziomu stóp procentowych niezbędne są reformy strukturalne

09.02.2017, 15:05aktualizacja: 09.02.2017, 15:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Konieczne są reformy strukturalne mające na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego" - powiedziała prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz.

Podczas debaty dotyczącej znaczenia niskich stóp procentowych dla przyszłych emerytów, która odbywa się w PAP, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz powiedziała, że z punktu widzenia osób korzystających z kredytów niskie stopy procentowe mogą wydawać się pozytywne.

"Taka sytuacja nie jest jednak korzystna z punktu widzenia interesu osób posiadających aktywa w funduszach emerytalnych. Na przyspieszenie rozwoju gospodarki mogą wpłynąć przede wszystkim reformy strukturalne" - zaznaczyła.

Według przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich dra hab. Andrzeja Rzońcy, reformy strukturalne powinny dotyczyć m.in. powrotu do wyższego wieku emerytalnego.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich stwierdził, że dla utrzymania szybkiego wzrostu produktywności niezbędne jest podejmowanie większych inwestycji. "Świadczenia społeczne nie mogą wyciągać ludzi z rynku pracy. Skromne oszczędności powinniśmy kierować na inwestycje, a nie zasypywać nimi dziurę budżetową" - stwierdził.

Z kolei główny ekonomista warszawskiego biura Banku Światowego Leszek Kąsek uważa, że niskich stóp procentowych nie należy oceniać wyłącznie w perspektywie negatywnej. Podkreślił, że w wyniku ich wprowadzenia wyeliminowano ryzyko załamania w gospodarce światowej. Wskazał także, że zmiana struktury demograficznej, starzenie się społeczeństwa, nie musi oznaczać spadku produktywności i mieć negatywnych skutków dla gospodarki oraz systemów emerytalnych.

Marcin Żółtek, prezes zarządu PTE PZU stwierdził, że im więcej instrumentów inwestycyjnych będzie dostępnych dla funduszy emerytalnych, tym większe mają one szanse na dostarczenie takich stóp zwrotu z inwestycji, które oszczędzającym pozwolą ma utrzymanie poziomu życia po przejściu na emeryturę w zmieniającym się świecie.

Głos w dyskusji w Centrum Prasowym PAP w Warszawie zabierają przedstawiciele rynku kapitałowego, towarzystw emerytalnych oraz analitycy i ekonomiści.

Debata pt. "Wyzwania niskich stóp procentowych na świecie - znaczenie dla przyszłych emerytów" rozpoczęła się w czwartek o godz. 11:00. Jej celem jest zdefiniowanie makroekonomicznych uwarunkowań niskich stóp procentowych, a także wskazanie czynników, które mogłyby zwiększyć rentowność długoterminowych inwestycji i podnieść poziom bezpieczeństwa oszczędności emerytalnych.

Materiał przygotowany we współpracy z Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2017, 15:05
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ