Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Przygotowanie do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się 9-10 marca br. w Brukseli, było głównym tematem wtorkowego posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych (GAC), na którym Polskę reprezentował minister Witold Waszczykowski.
Podczas zbliżającego się spotkania, szefowie państw i rządów Rady Europejskiej tradycyjnie omówią bieżącą sytuację gospodarczą w Unii: ocenią obecną koniunkturę gospodarczą w Europie i zaakceptują zalecenia dotyczące pobudzania wzrostu gospodarczego i walki z bezrobociem w państwach członkowskich. Liderzy UE omówią również metody dalszej integracji rynku wewnętrznego oraz rozwoju polityki handlowej UE.
Minister Waszczykowski zauważył, że dla Polski realizacja agendy gospodarczej jest kluczowa. – Wspieramy inicjatywy na rzecz rozwoju rynku wewnętrznego UE. Liczymy, iż decyzje marcowej Rady dadzą nowy impuls do prac nad wzmocnieniem konkurencyjności unijnej gospodarki i ułatwieniami jej adaptacji m.in. do wymogów rewolucji cyfrowej – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał również, że Polska wskazywała na konieczność podjęcia działań na rzecz dalszej liberalizacji rynku usług, a także wsparcia dla przedsiębiorców. – Pozytywnie oceniamy nowe inicjatywy Komisji na rzecz początkujących przedsiębiorców i przedsiębiorstw w fazie wzrostu oraz projekt tzw. Europejskiej Karty Usługowej – powiedział szef MSZ.
Na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej szefowie państw UE będą dyskutowali również o migracjach, bezpieczeństwie UE oraz stosunkach zewnętrznych. – Cieszy mnie, że w agendzie najbliższego posiedzenia znajdą się relacje Unii z państwami Bałkanów Zachodnich. Podczas dzisiejszego spotkania przekonywałem moich kolegów, że proces integracji europejskiej jest kluczowy dla rozwoju, stabilizacji i bezpieczeństwa tego regionu, a tym samym bezpieczeństwa całej Europy – powiedział minister Waszczykowski.
Podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych dyskutowano również o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, wtorkowe spotkanie, podobnie jak poniedziałkowe posiedzenie Rady ds. Zagranicznych, pokazało duże zaangażowanie państw członkowskich w rozwój współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego i obrony. – Polskie stanowisko w tym zakresie jest konsekwentne: chcemy zwiększać efektywność Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, dbając jednocześnie o wzmocnienie odporności naszych sąsiadów na takie wyzwania jak wojna hybrydowa czy nielegalna migracja. Kluczowa dla Polski pozostaje komplementarność i spójność działań podejmowanych w ramach UE i NATO oraz ze zobowiązaniami sojuszniczymi – przypomniał szef polskiej dyplomacji.
Rada Europejska, która zbierze się w czwartek, dokona wyboru nowego Przewodniczącego. Polski rząd zgłosił oficjalnie kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. – Chciałbym, aby pan Jacek Saryusz-Wolski został zaproszony na Radę (Europejską) i przedstawił swój program. Wydaje się, że jest to nielogiczne, byśmy mogli dyskutować o formalnym kandydacie, zgłoszonym przez Polskę, a Rada nie wysłuchałaby go na tym spotkaniu – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z mediami po obradach GAC. Minister Waszczykowski podkreślił, że zarówno na dzisiejszym, jak i na wczorajszym posiedzeniu nie przedłożono żadnej innej kandydatury. – Nikt inny poza Polską nie przedstawił formalnie żadnego innego kandydata. Dzisiaj jedynym kandydatem zgłoszonym formalnie do tego stanowiska jest Jacek Saryusz-Wolski. On jest jedynie rozpatrywany. I był wzięty pod uwagę przez wszystkich ministrów, z którymi do tej pory się spotykałem – podsumował szef MSZ.
Podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych szefowie resortów dyplomacji państw członkowskich wysłuchali również sprawozdania podsumowującego dotychczasowy wkład Rady w pracę nad tzw. Semestrem Europejskim 2017, czyli procedurą koordynacji polityki gospodarczej i budżetowej w UE. Na zakończenie sesji GAC przedstawiciel Malty, kraju sprawującego obecnie prezydencję w Radzie UE, przedstawił stan prac nad implementacją Międzyinstytucjonalnego Porozumienia o Lepszym Stanowieniu Prawa, którego celem jest poprawa jakości unijnej legislacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.03.2017, 19:50 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |