Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Waszczykowski na posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych w Brukseli (komunikat)

07.03.2017, 19:50aktualizacja: 07.03.2017, 19:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Przygotowanie do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się 9-10 marca br. w Brukseli, było głównym tematem wtorkowego posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych (GAC), na którym Polskę reprezentował minister Witold Waszczykowski.

Podczas zbliżającego się spotkania, szefowie państw i rządów Rady Europejskiej tradycyjnie omówią bieżącą sytuację gospodarczą w Unii: ocenią obecną koniunkturę gospodarczą w Europie i zaakceptują zalecenia dotyczące pobudzania wzrostu gospodarczego i walki z bezrobociem w państwach członkowskich. Liderzy UE omówią również metody dalszej integracji rynku wewnętrznego oraz rozwoju polityki handlowej UE.

Minister Waszczykowski zauważył, że dla Polski realizacja agendy gospodarczej jest kluczowa. – Wspieramy inicjatywy na rzecz rozwoju rynku wewnętrznego UE. Liczymy, iż decyzje marcowej Rady dadzą nowy impuls do prac nad wzmocnieniem konkurencyjności unijnej gospodarki i ułatwieniami jej adaptacji m.in. do wymogów rewolucji cyfrowej – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał również, że Polska wskazywała na konieczność podjęcia działań na rzecz dalszej liberalizacji rynku usług, a także wsparcia dla przedsiębiorców. – Pozytywnie oceniamy nowe inicjatywy Komisji na rzecz początkujących przedsiębiorców i przedsiębiorstw w fazie wzrostu oraz projekt tzw. Europejskiej Karty Usługowej – powiedział szef MSZ.

Na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej szefowie państw UE będą dyskutowali również o migracjach, bezpieczeństwie UE oraz stosunkach zewnętrznych. – Cieszy mnie, że w agendzie najbliższego posiedzenia znajdą się relacje Unii z państwami Bałkanów Zachodnich. Podczas dzisiejszego spotkania przekonywałem moich kolegów, że proces integracji europejskiej jest kluczowy dla rozwoju, stabilizacji i bezpieczeństwa tego regionu, a tym samym bezpieczeństwa całej Europy – powiedział minister Waszczykowski.

Podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych dyskutowano również o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, wtorkowe spotkanie, podobnie jak poniedziałkowe posiedzenie Rady ds. Zagranicznych, pokazało duże zaangażowanie państw członkowskich w rozwój współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego i obrony. – Polskie stanowisko w tym zakresie jest konsekwentne: chcemy zwiększać efektywność Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, dbając jednocześnie o wzmocnienie odporności naszych sąsiadów na takie wyzwania jak wojna hybrydowa czy nielegalna migracja. Kluczowa dla Polski pozostaje komplementarność i spójność działań podejmowanych w ramach UE i NATO oraz ze zobowiązaniami sojuszniczymi – przypomniał szef polskiej dyplomacji.

Rada Europejska, która zbierze się w czwartek, dokona wyboru nowego Przewodniczącego. Polski rząd zgłosił oficjalnie kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. – Chciałbym, aby pan Jacek Saryusz-Wolski został zaproszony na Radę (Europejską) i przedstawił swój program. Wydaje się, że jest to nielogiczne, byśmy mogli dyskutować o formalnym kandydacie, zgłoszonym przez Polskę, a Rada nie wysłuchałaby go na tym spotkaniu – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z mediami po obradach GAC. Minister Waszczykowski podkreślił, że zarówno na dzisiejszym, jak i na wczorajszym posiedzeniu nie przedłożono żadnej innej kandydatury. – Nikt inny poza Polską nie przedstawił formalnie żadnego innego kandydata. Dzisiaj jedynym kandydatem zgłoszonym formalnie do tego stanowiska jest Jacek Saryusz-Wolski. On jest jedynie rozpatrywany. I był wzięty pod uwagę przez wszystkich ministrów, z którymi do tej pory się spotykałem – podsumował szef MSZ.

Podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych szefowie resortów dyplomacji państw członkowskich wysłuchali również sprawozdania podsumowującego dotychczasowy wkład Rady w pracę nad tzw. Semestrem Europejskim 2017, czyli procedurą koordynacji polityki gospodarczej i budżetowej w UE. Na zakończenie sesji GAC przedstawiciel Malty, kraju sprawującego obecnie prezydencję w Radzie UE, przedstawił stan prac nad implementacją Międzyinstytucjonalnego Porozumienia o Lepszym Stanowieniu Prawa, którego celem jest poprawa jakości unijnej legislacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2017, 19:50
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ