Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polsko-egipskie konsultacje polityczne w Kairze (komunikat)

09.03.2017, 08:19aktualizacja: 09.03.2017, 08:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Stan stosunków dwustronnych, w tym rozwój relacji gospodarczych, sytuacja bezpieczeństwa w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz promocja kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa NZ to główne tematy konsultacji politycznych wiceminister Joanny Wroneckiej w Kairze w dniach 6-8 marca br.

W bieżącym roku przypada 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Egiptem - jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych naszego kraju w regionie. - Z uwagi na miejsce i ważną rolę Egiptu w Afryce i na Bliskim Wschodzie, Polska stawia na dynamiczny rozwój kontaktów między naszymi krajami - podkreśliła wiceminister Joanna Wronecka podczas rozmów z wiceministrem spraw zagranicznych Egiptu ds. europejskich Ihabem Nasrem.

Jednym z ważnych tematów konsultacji była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w regionie bliskowschodnim. - Wobec wyzwań, przed którymi stanęły kraje UE oraz region, w tym także Egipt, istnieje potrzeba budowania wzajemnego zaufania oraz pogłębiania współpracy, szczególnie w obszarze migracji i walki z terroryzmem - powiedziała wiceminister Joanna Wronecka. Obie strony wyraziły także potrzebę rozwoju współpracy ekonomicznej, zwłaszcza w sektorze energetycznym, wydobywczym oraz rolno-spożywczym. Ponadto Egipt pozostaje stałym beneficjentem pomocy rozwojowej MSZ, w ramach której w latach 2010-2016 sfinansowano realizację 16 projektów.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się również z wiceministrem spraw zagranicznych Egiptu ds. organizacji międzynarodowych Hishamem Badrem, któremu przedstawiła kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa NZ na kadencję 2018-2019. Podczas rozmowy z szefem biura Sekretarza Generalnego Ligi Państw Arabskich Hosamem Zakim, wiceminister Wronecka podkreśliła pozytywną rolę Ligi w rozwiązywaniu kryzysów regionalnych oraz znaczenie współpracy LPA i UE.

Polska wiceminister została również przyjęta na audiencji przez Tawadrosa II, głowę kościoła koptyjskiego w Egipcie. W trakcie rozmowy podkreślono rolę dialogu międzyreligijnego w rozwiązywaniu konfliktów oraz solidarność Polski z chrześcijanami w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.03.2017, 08:19
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ