Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wznowienie działalności Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych (komunikat)

09.03.2017, 19:23aktualizacja: 09.03.2017, 19:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Jesteśmy otwarci na konstruktywną współpracę i podejmujemy działania na rzecz przełamania impasu, w którym się znaleźliśmy – mówił minister Witold Waszczykowski podczas uroczystego wręczenia nominacji członkom polskiej części Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych.

Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych ds. Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych został prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Członkowie grupy, która po ponad dwóch latach przerwy wznowiła prace w zmienionym składzie, to wybitni badacze i eksperci, znawcy Rosji i tematyki wschodniej.

Minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że celem jej prac ma być wypracowanie klarownej wizji działania i programu zaakceptowanego przez obie strony: Polskę i Rosję. – Z nadzieją oczekujemy na pierwsze wspólne spotkanie części polskiej i rosyjskiej – powiedział szef MSZ.

- Dostrzegamy potrzebę dialogu społecznego, rozwoju kontaktów międzyludzkich, współpracy kulturalnej i odbudowy dwustronnych relacji gospodarczych z naszym rosyjskim sąsiadem –podkreślił – Rosja i Polska są sąsiadami i merytoryczny, przełamujący stereotypy dialog leży w naszym wspólnym interesie - mówił. Zadeklarował także, że mimo trudnej sytuacji Polska jest otwarta na konstruktywną współpracę.

Szef polskiego MSZ zauważył równocześnie, że grupa wznawia działania w sytuacji, w której polityka zagraniczna Rosji zmierza do „przebudowy światowego porządku”. – Dzieje się to często z pogwałceniem norm prawa międzynarodowego – podkreślił minister Waszczykowski. Zaznaczył także, że „sprawy trudne to nie tylko przeszłość. To przede wszystkim teraźniejszość i przyszłość” i wyraził nadzieję, iż „wzajemne kontakty nowych pokoleń inteligencji polskiej i rosyjskiej pozwolą wypracować możliwy do zaakceptowania dla obu stron modus vivendi”.

Profesor Filipowicz podkreślił z kolei, że w dialogu z Rosją trzeba „szukać sposobów rozmowy, wolnej od stereotypowych oskarżeń i opartej na zasadzie wzajemnej empatii”. – Dobrze też pamiętać, że Rosji nie należy redukować do wymiaru polityki jej władz – zaznaczył. Przypomniał również, że kilka tygodni wcześniej pracę rozpoczęła analogiczna grupa polsko-ukraińska: - Musimy pamiętać, że rozmowa z Rosją nie może odbywać się kosztem rozmowy z Ukrainą – dodał.

W uroczystości wzięli także udział m.in.: ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew i ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak, ministrowie Jarosław Sellin z MKiDN i Jakub Skiba z MSWiA, senator Marek Rocki i poseł Robert Tyszkiewicz.

Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych, powołana w 2002 roku, ma charakter doradczy wobec rządów Polski i Rosji. Ostatnie posiedzenie Grupy miało miejsce 16 listopada 2013 r. w Kaliningradzie.

Podczas obrad 9 i 10 marca członkowie reaktywowanej grupy ustalą plan działań na 2017 rok oraz agendę rozmów ze stroną rosyjską.

# # #

Członkowie Polsko-Rosyjskiej grupy do Spraw Trudnych

1. Prof. Mirosław Filipowicz – dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, współprzewodniczący Grupy

2. Prof. dr hab. Wiesław Caban – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

3. Dr Adam Eberhardt – dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

4. Dr Andrzej Grajewski – publicysta katolicki, historyk

5. Ks. Leszek Kryża – dyrektora Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski

6. Prof. dr hab. Jerzy Menkes – kierownik katedry prawa międzynarodowego i organizacji międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej

7. Prof. Grzegorz Motyka – dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN

8. Prof. dr hab. Andrzej Nowak – Uniwersytet Jagielloński i Instytut Historii PAN, członek Kolegium IPN

9. Ks. prof. dr hab. Henryk Paprocki – teolog prawosławny

10. Dr Adam Pomorski – tłumacz i znawca literatury rosyjskiej

11. Dr Marek Radziwon – Instytut Europy Środkowo-Wschodniej

12. Prof. Rafał Wnuk – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

13. Prof. dr hab. Mariusz Wołos – prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

14. Dr Wojciech Woźniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych

15. Ernest Wyciszkiewicz – dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ flo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.03.2017, 19:23
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ