Newsletter

MIB: minister Andrzej Adamczyk o polskim rynku lotniczym w 2016 r. (komunikat)

15.03.2017, 14:30aktualizacja: 15.03.2017, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Po porównaniu danych nie mamy wątpliwości. Polacy z każdym rokiem coraz częściej korzystają z transportu lotniczego. Na przestrzeni ostatnich 12 lat ruch pasażerski zwiększył się niemal czterokrotnie, dlatego ważne jest tworzenie takich warunków, które będą odpowiadały na potrzeby rosnącego rynku przewozów pasażerskich w Polsce – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk, 15 marca 2017 r. podczas konferencji prasowej w Warszawie, na której zostały przedstawione oficjalne dane oraz podsumowano rynek przewozów pasażerskich w Polsce w 2016 r. podkreślił, że ubiegły rok dla polskiego rynku transportu lotniczego okazał się kolejnym, który przyniósł znaczący wzrost przewozów pasażerskich. W konferencji uczestniczyli także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, prezes ULC Piotr Samson i dyrektor naczelny PPL Mariusz Szpikowski.

Polskie porty lotnicze w 2016 roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów, o 12 procent więcej niż w 2015 roku. Był to kolejny dobry rok pod względem liczby przewozów pasażerskich. Liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów było lotnisko Chopina w Warszawie, z wynikiem 12,8 mln pasażerów (o 1,6 mln więcej niż w 2015 r.) a wśród portów regionalnych, lotnisko Kraków-Balice z prawie 5 mln pasażerów.

- Dobre wyniki zawdzięczamy przede wszystkim przewoźnikom niskokosztowym - Ryanair i Wizz Air, oraz Polskim Liniom Lotniczym LOT, które po restrukturyzacji aktywnie rozbudowują siatkę połączeń – zaznaczył Piotr Samson, Prezes ULC.

Rozwija się sieć połączeń lotniczych

Polski przewoźnik w 2016 roku otworzył, bądź wznowił, wiele połączeń, dzięki czemu w 2016 r. obsłużył ponad 1 mln pasażerów więcej niż w roku ubiegłym. Na Lotnisku Chopina nadal dynamicznie działa Wizz Air, który otworzył w ciągu roku kilka nowych połączeń oraz Ryanair, który w czwartym kwartale przeniósł na Lotnisko Chopina loty krajowe z lotniska Warszawa/Modlin. W 2016 roku na lotnisku zainaugurowano również nowe połączenia długodystansowe. Od stycznia PLL LOT regularnie lata do Tokio, a od października do Seulu. W sezonie letnim na polski rynek weszła linia Air Canada Rouge, oferująca połączenie do Toronto oraz Air China, która jesienią otworzyła połączenie do Pekinu.

Rośnie dynamika przewozów krajowych i międzynarodowych

Dynamika przewozów krajowych w polskich portach lotniczych w 2016 roku kształtowała się na znacznie wyższym poziomie niż w portach zrzeszonych w ACI Europe. Polski rynek odnotował wzrost przewozów pasażerskich na poziomie 15 proc.. Liderem na rynku krajowym był PLL LOT, który zanotował największy wzrost ilościowy w całym roku.

W ruchu międzynarodowym również odnotowano znacznie wyższą dynamikę w porównaniu do przewozów międzynarodowych zrealizowanych przez porty ACI. Do wzrostu w całym ruchu międzynarodowym przyczyniły się przewozy regularne. Liderem w tych przewozach pozostaje od lat Ryanair. Niemniej jednak, pod względem ilościowym, największe wzrosty w 2016 roku odnotował PLL LOT, a dopiero później przewoźnicy niskokosztowi, czyli Ryanair, a także Wizz Air,i, w znacznie mniejszym stopniu, EasyJet.

Przewozy czarterowe odrabiają straty

Mimo że polski rynek przewozów czarterowych obsłużył ponad 148 tys. mniej pasażerów niż rok wcześniej, to w czwartym kwartale zaczął odrabiać straty. Sytuacja ta była związana ze spadkami przewozów do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej, zagrożonych atakami terrorystycznymi: Turcji, Egiptu, Maroka i Tunezji. Jedynie lotnisko Katowice-Pyrzowice oraz Poznań-Ławica zdołały zwiększyć przewozy uzyskując wzrost ruchu. Wśród przewoźników najwięcej pasażerów ponownie obsłużył Enter Air, choć to Travel Service odnotował największe wzrosty ilościowe w całym roku i pomniejszył tym samym stratę do lidera.

Dokąd latamy

Najbardziej popularnym kierunkiem lotów regularnych pozostaje Wielka Brytania, a następnie Niemcy, Norwegia i Włochy, co jest zgodne z trendami z lat ubiegłych. Bardziej widoczna zmiana nastąpiła w ruchu czarterowym, w którym pod względem popularności na pierwsze miejsce wysuwają się europejskie kraje z basenu Morza Śródziemnego i Czarnego – Grecja, Hiszpania, Bułgaria oraz Włochy. Spada natomiast popularność Turcji, Egiptu, Maroko i Tunezji.

Ruch lotniczy rośnie szybciej niż oczekiwano w prognozach

Aktualna prognoza ULC przewiduje, iż rynek w 2030 roku będzie blisko dwukrotnie większy niż obecnie, jednak już teraz widzimy, że ruch lotniczy rośnie szybciej niż oczekiwano. Największe nasycenie ruchu występuje w głównych lotniskach Polski Centralnej, co w przyszłości może powodować problemy z przepustowością. Tego trendu nie wykazują lotniska regionalne obsługujące poniżej 1 mln pasażerów, gdzie w niektórych przypadkach mogą wystąpić problemy z uzyskaniem rentowności.

Polski rynek lotniczy odnotowuje z roku na rok coraz lepsze wyniki. Przyczyn tak dynamicznego rozwoju transportu lotniczego w Polsce można upatrywać m.in. w niższych cenach paliwa lotniczego, rosnącej konkurencji, a także aktywności przewoźników, w tym PLL LOT.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2017, 14:30
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ