Newsletter

NFOŚiGW organizuje VI Konferencję „Efektywność energetyczna i OZE (komunikat)

17.03.2017, 11:46aktualizacja: 17.03.2017, 11:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem (al. Przewodników Tatrzańskich 2) w dniach 23-24 marca 2017 r. odbędzie VI Konferencja „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze”. Mieści się ona projekcie pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”, w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Początek spotkania o godz. 10: 00 w czwartek (23 marca) i o godz. 9: 30 w piątek (24 marca).

Głównym celem konferencji, w której weźmie udział Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dr inż. Kazimierz Kujda, jest nawiązanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami regionu tatrzańskiego.

Ważnym elementem wydarzenia, organizowanego przez NFOŚiGW, będzie zaprezentowanie aktualnej oferty finansowej dla projektów OZE i efektywności energetycznej ze środków: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), NFOŚiGW, WFOŚiGW w Krakowie oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

Zostaną przedstawione główne założenia, dotychczasowe efekty oraz plany Projektu Doradztwa Energetycznego pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”, który jest realizowany jako poddziałanie 1.3.3 działania 1.3 „Wsparcie efektywności energetycznej w budynkach”, w I Osi Priorytetowej „Zmniejszenie efektywności gospodarki” POIiŚ 2014-2020.

Specjaliści z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawią cele, kierunki, założenia oraz stan prac nad projektami nowych programów priorytetowych, m.in.: w zakresie elektromobilności, klastrów energii oraz gmin samowystarczalnych energetycznie.

W drugim dniu spotkania zostaną przedstawione zagadnienia termomodernizacji (otoczenie prawne, wymagania techniczne, finasowanie oraz efekty ekologiczne i ekonomiczne), problematyka audytów energetycznych w planowaniu inwestycji ciepłowniczych oraz źródła finansowania inwestycji geotermalnych i sieci ciepłowniczych – POIiŚ, RPO województwa małopolskiego, NFOŚiGW, WFOŚiGW w Krakowie.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni m.in.: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, parlamentarzyści, Wiceprezes Banku Ochrony Środowiska S.A., przedstawiciele samorządów, a wśród nich Starosta Tatrzański i Burmistrz Zakopanego, przedstawiciele świata nauki, przedsiębiorcy, w tym kierownictwo Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Geotermia Podhalańska”.

Jednym z ważniejszych punktów w programie spotkania w Zakopanem będą indywidualne porady i konsultacje w obszarze zrównoważonego zarządzania energią oraz efektywności energetycznej. Wszechstronne rady i wskazania będą udzielane zainteresowanym przedstawicielom samorządów, przedsiębiorstw oraz osobom indywidualnym przez doradców energetycznych z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Krakowie.

W trakcie dyskusji i konsultacji – oprócz wymiany doświadczeń – uczestnicy spotkania będą wspólnie poszukiwać optymalnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, a także skupiać się na doskonaleniu już istniejących przedsięwzięć w zakresie efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej, w tym OZE, na terenie Podhala.

W ramach konferencji, w dniu 23 marca br. (czwartek) o godz. 12:00, zorganizowany zostanie briefing prasowy dla dziennikarzy z lokalnych i regionalnych mediów, z udziałem Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy, podczas którego przedstawiciele NFOŚiGW, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, oraz WFOŚiGW w Krakowie rozwiną ideę ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju energetyki geotermalnej.

Przedstawiciele środków masowego przekazu otrzymają też informacje, jak wsparcie doradcze plasuje się w Strategii Działania NFOŚiGW na lata 2017-2020 oraz jakie wymierne korzyści płyną z tego projektu dla samorządów, przedsiębiorstw oraz osób fizycznych.

# # #

„Ogólnopolski systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” jest oparty o strukturę doradców świadczących usługi z poziomu lokalnego i regionalnego. Cel projektu to promocja gospodarki niskoemisyjnej w Polsce. Wsparcie doradcze dotyczy zagadnień zrównoważonej energetyki – efektywności energetycznej oraz OZE. Obejmuje prowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz zwiększających świadomość społeczeństwa (w tym grup, którym jest dedykowane wsparcie w ramach POIiŚ oraz Regionalnych Programów Operacyjnych), w zakresie efektywności energetycznej oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Wsparcie doradcze jest realizowane jako poddziałanie 1.3.3. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i finansowane ze środków Funduszu Spójności UE. Skierowane jest do instytucji publicznych, przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Projekt ogólnopolskiego systemu doradztwa przyczyni się do utworzenia w przyszłości sieci doradców energetycznych w gminach, czyli tzw. energetyków gminnych, poprzez zachęcanie gmin do tworzenia takich stanowisk pracy.

NFOŚiGW w realizacji zadania pełni rolę Partnera Wiodącego, a także prowadzi doradztwo dla województwa mazowieckiego; 14 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwo Lubelskie ma status Partnerów. Budżet projektu ogólnopolskiego doradztwa energetycznego (poddziałanie 1.3.3. POIiŚ) wynosi 30 mln euro, w okresie programowania 2014-2020.

Budowa i realizacja systemu ogólnopolskiego systemu doradztwa energetycznego jest unikatowym i ważnym zadaniem NFOŚiGW. Unikatowym dlatego, że po raz pierwszy w dwudziestokilkuletniej historii Narodowego Funduszu jesteśmy beneficjentem środków finansowych. Są to środki Funduszu Spójności na realizację poddziałania 1.3.3. POIŚ pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Zadanie to jest ważne, gdyż mamy świadomość, że dobrze realizowane zadania doradcze i przekazywana na odpowiednim poziomie wiedza techniczna, organizacyjna i finansowa w obszarze efektywności energetycznej i OZE da kilkakrotnie większy efekt niż realizacja za te same pieniądze pojedynczych inwestycji. U osób mających związek z projektem wypracuje bowiem odpowiednie nawyki myślenia i działania według zasad zrównoważonego zarządzania energią w regionach.

Do realizacji projektu zaplanowano zatrudnienie 76 przeszkolonych doradców, a ponadto specjalistów w Jednostce Realizującej Projekt Doradztwa Energetycznego. W każdym regionie kraju są dostępni doradcy, którzy udzielają nieodpłatnych konsultacji i porad dla pomysłów, projektów i koncepcji inwestycyjnych powstających na danym terenie.

Szczegółowe cele projektu to podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) oraz wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i odnawialnych źródeł energii (OZE). Planujemy docelowo w ramach projektu wykształcić 500 energetyków gminnych oraz wspomóc przygotowania do realizacji co najmniej 800 nowoczesnych i efektywnych energetycznie inwestycji.

W trakcie dotychczasowej (wg danych na 31 stycznia 2017 roku) działalności zweryfikowano pozytywnie 1462 PGN, udzielono ponad 8043 indywidualnych konsultacji, zrealizowano 1061 działań informacyjno-promocyjnych, którymi objęto 14 373 osób w całym kraju. Wsparto inwestorów w przygotowaniu do realizacji 81 inwestycji.

NFOŚiGW organizuje cykl około 50 konferencji pn. „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze”, podczas których prezentuje formy realizacji i cele ogólnopolskiego systemu doradztwa energetycznego. Konferencja w „Księżówce” w Zakopanem jest szóstą z kolei.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.03.2017, 11:46
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii