Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CBA informuje:
Nowe, kolejne zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw przez ówczesnych pracowników Biura Gospodarki Nieruchomościami dotyczących reprywatyzacji w 2012 i 2013 roku trzech nieruchomości położonych w centrum Warszawy. Delegatura CBA w Warszawie prowadzi już ponad 50 śledztw w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji.
Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w zakresie określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez Prezydenta m. st. Warszawy, w szczególności na podstawie dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy w latach 2010-2016 złożyło kolejne zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw dotyczących reprywatyzacji w 2012 i 2013 roku trzech nieruchomości położonych w centrum Warszawy.
W trakcie kontroli CBA ujawniło okoliczności wzbudzające uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez ówczesnych pracowników Biura Gospodarki Nieruchomościami, którzy – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – poprzez niedopełnienie obowiązków, działając na szkodę interesu publicznego, sporządzili i wydali – z upoważnienia Prezydenta m. st. Warszawy – decyzje o ustanowieniu użytkowania wieczystego wymienionych w zawiadomieniu nieruchomości.
CBA ujawniło w toku kontroli, że wskazani w zawiadomieniu pracownicy BGN, przygotowali i wydali decyzje o reprywatyzacji tych warszawskich nieruchomości w sytuacji, w której zgromadzona dokumentacja wskazywała na brak podstaw prawnych dla reprywatyzacji.
CBA w swoim zawiadomieniu wniosła o powierzenie czynności, w przypadku wszczęcia śledztwa, Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie.
Jak już informowaliśmy, przedmiotowa kontrola CBA wykazała, że reprywatyzacja 12 spośród zbadanych 50 nieruchomości została przeprowadzona niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Już podczas kontroli CBA skierowało m.in. do prokuratury trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.
Warszawska Delegatura CBA, pod nadzorem prokuratury, prowadzi już ponad 50 śledztw w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji. Wśród nich są postępowania dotyczące kilkunastu nieruchomości, a jedno z nich dotyczy nawet 50 adresów.
Funkcjonariusze tej delegatury CBA w styczniu zatrzymali pięć osób a w lutym br. trzy osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy reprywatyzacji w Warszawie. Wśród zatrzymanych był m.in. były urzędnik ze stołecznego ratusza, prawnik, były z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i dwie inne osoby z tego biura, pracujące w momencie zatrzymania w jednostkach samorządowych Warszawy. Wszyscy usłyszeli zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.03.2017, 11:29 |
Źródło informacji | CBA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |