Newsletter

Duda podpisał nowelę wprowadzającą nowe kary dla emitentów za nadużycia na rynku

24.03.2017, 11:51aktualizacja: 24.03.2017, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która wprowadza m.in. nowy system kar dla emitentów - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.

Nowela jest wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnych w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku.

Wprowadza nowy system kar za naruszenie przepisów o obrocie instrumentami finansowymi. Wprowadza np. karę ponad 82 mln złotych dla instytucji takich jak Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i ponad 20 mln zł dla osób fizycznych.

Ustawa podwyższa także maksymalną karę więzienia z 3 do 4 lat za ujawnianie informacji poufnej lub nakłanianie do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy ta informacja.

W czasie prac sejmowych stała podkomisja do spraw instytucji finansowych proponowała, by zmniejszyć kary odpowiednio do 10 mln dla instytucji i 1 mln zł dla osób fizycznych. Ich obniżenia domagali się też m.in. przedstawiciele emitentów. Sejm pozostawił jednak wysokość kar z przedłożenia rządowego (82 mln i 20 mln zł), w Senacie także nie uległy one zmianie.

Sejm uchwalił tę ustawę 10 lutego br., a Senat nie wniósł do niej żadnych poprawek. Tego samego dnia, 10 lutego, posłowie przyjęli też inną nowelę tej samej ustawy, znoszącą m.in. podział rynku regulowanego na rynek giełdowy i pozagiełdowy. Do tej drugiej ustawy swoje poprawki zaproponował jednak Senat, a Sejm zaakceptował je 9 marca br.

Stąd do prezydenta ta druga nowela trafiła później i Andrzej Duda ma jeszcze jakiś czas na jej rozpatrzenie. W myśl konstytucji prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy, weto lub wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

pś/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.03.2017, 11:51
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ