Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: obchody Dnia Frankofonii w Warszawie (komunikat)

24.03.2017, 22:18aktualizacja: 24.03.2017, 22:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Joanna Wronecka wzięła udział w organizowanym przez Grupę Ambasad, Przedstawicielstw i Instytucji Frankofońskich w Polsce (GADIF) „Wieczorze Smaków Frankofonii”. Wydarzenie stanowiło kulminację warszawskich obchodów miesiąca Frankofonii.

– Polska przywiązuje dużą wagę do rozwoju relacji ze wspólnotą frankofońską. Z uznaniem odnosimy się do działań Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, która tworząc przestrzeń dla dialogu międzykulturowego i usprawniając metody komunikacji stała się skutecznym rzecznikiem tolerancji, wiedzy i otwartości – powiedziała podczas spotkania wiceminister Joanna Wronecka. Podkreśliła ponadto, że tegoroczne spotkanie ma szczególny charakter również dlatego, że w obecnym roku przypada 20. rocznica uzyskania przez Polskę statusu obserwatora w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.

Nawiązując do ostatnich zamachów terrorystycznych w Londynie, Bagdadzie i Sehwanie (Pakistan), wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że „terroryści obierając za cel naszych obywateli, uderzają w podstawowe wartości, stanowiące fundament wolnego świata. Nie ma i nigdy nie będzie na to naszej zgody, cała wspólnota międzynarodowa musi zjednoczyć siły w walce o wspólne bezpieczeństwo i bezwzględne karanie osób odpowiedzialnych za ataki”.

Wiceminister Joanna Wronecka wskazała dodatkowo, że będąc członkiem Unii Europejskiej i OECD Polska wspiera politykę pomocową i rozwojową. Przykładem takich działań jest między innymi nasze zaangażowanie w państwach Partnerstwa Wschodniego i rosnąca obecność Polski na kontynencie afrykańskim. Wiceszefowa MSZ zapewniła przy tym, że starania Polski o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to kolejny wyraz gotowości do wykorzystania naszych doświadczeń i zdolności na rzecz dobra wspólnego.

5. edycja Festiwalu Frankofonii zorganizowana została przy współpracy 10 ambasad: Francji, Kanady, Demokratycznej Republiki Konga, Libanu, Luksemburga, Maroka, Rumunii, Szwajcarii, Senegalu i Tunezji, Przedstawicielstwa Walonii-Brukseli oraz dwóch instytutów kulturalnych: Instytutu Francuskiego w Polsce oraz Rumuńskiego Instytutu Kultury. Gospodarzami spotkania byli pełniący funkcję przewodniczącego GADIF ambasador Maroka Youns Tijani oraz wiceprzewodniczący GADIF ambasador Francji Pierre Lévy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.03.2017, 22:18
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ