Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister Joanna Wronecka wzięła udział w organizowanym przez Grupę Ambasad, Przedstawicielstw i Instytucji Frankofońskich w Polsce (GADIF) „Wieczorze Smaków Frankofonii”. Wydarzenie stanowiło kulminację warszawskich obchodów miesiąca Frankofonii.
– Polska przywiązuje dużą wagę do rozwoju relacji ze wspólnotą frankofońską. Z uznaniem odnosimy się do działań Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, która tworząc przestrzeń dla dialogu międzykulturowego i usprawniając metody komunikacji stała się skutecznym rzecznikiem tolerancji, wiedzy i otwartości – powiedziała podczas spotkania wiceminister Joanna Wronecka. Podkreśliła ponadto, że tegoroczne spotkanie ma szczególny charakter również dlatego, że w obecnym roku przypada 20. rocznica uzyskania przez Polskę statusu obserwatora w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
Nawiązując do ostatnich zamachów terrorystycznych w Londynie, Bagdadzie i Sehwanie (Pakistan), wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że „terroryści obierając za cel naszych obywateli, uderzają w podstawowe wartości, stanowiące fundament wolnego świata. Nie ma i nigdy nie będzie na to naszej zgody, cała wspólnota międzynarodowa musi zjednoczyć siły w walce o wspólne bezpieczeństwo i bezwzględne karanie osób odpowiedzialnych za ataki”.
Wiceminister Joanna Wronecka wskazała dodatkowo, że będąc członkiem Unii Europejskiej i OECD Polska wspiera politykę pomocową i rozwojową. Przykładem takich działań jest między innymi nasze zaangażowanie w państwach Partnerstwa Wschodniego i rosnąca obecność Polski na kontynencie afrykańskim. Wiceszefowa MSZ zapewniła przy tym, że starania Polski o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to kolejny wyraz gotowości do wykorzystania naszych doświadczeń i zdolności na rzecz dobra wspólnego.
5. edycja Festiwalu Frankofonii zorganizowana została przy współpracy 10 ambasad: Francji, Kanady, Demokratycznej Republiki Konga, Libanu, Luksemburga, Maroka, Rumunii, Szwajcarii, Senegalu i Tunezji, Przedstawicielstwa Walonii-Brukseli oraz dwóch instytutów kulturalnych: Instytutu Francuskiego w Polsce oraz Rumuńskiego Instytutu Kultury. Gospodarzami spotkania byli pełniący funkcję przewodniczącego GADIF ambasador Maroka Youns Tijani oraz wiceprzewodniczący GADIF ambasador Francji Pierre Lévy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kkr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.03.2017, 22:18 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |