Newsletter

Debata NFOŚiGW o energetyce i ciepłownictwie (komunikat)

29.03.2017, 10:42aktualizacja: 29.03.2017, 10:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Wyzwania w energetyce i ciepłownictwie dla ochrony środowiska będą tematem kolejnej ważnej i aktualnej debaty, na którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do swojej siedziby (Warszawa, ul. Konstruktorska 3a) w poniedziałek, 3 kwietnia br. Spotkanie z ekspertami z sektora energetyki rozpocznie się o godz. 9:00. Uczestniczyć w nim będą m.in. prof. Jan Szyszko – Minister Środowiska i Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii.

– To druga w tym roku publiczna dyskusja organizowana w siedzibie Narodowego Funduszu. W lutym z bardzo dużym odzewem spotkała się wymiana opinii w sprawie przyszłości elektromobilności w Polsce. Tym razem chcemy skupić się na energetyce i ciepłownictwie, których rozwój również ma służyć ochronie środowiska – mówi Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu NFOŚiGW. – Program konferencji, a przede wszystkim zaproszeni prelegenci zapowiadają ciekawą i inspirującą debatę na takie tematy, jak m.in.: wyzwania związane z polityką klimatyczną i środowiskową, rozwój ciepłownictwa, dostępne systemy wsparcia w zakresie energetyki, modele finansowania efektywnych źródeł energii. Poznamy też rekomendacje gałęzi ciepłowniczej w zakresie czystej energii. Do relacjonowania tego branżowego wydarzenia zapraszamy także zainteresowanych przedstawicieli mediów – dodaje Prezes NFOŚiGW.

Aż piętnaście bloków tematycznych zaplanowano w ramach debaty NFOŚiGW na temat energetyki i ciepłownictwa dla ochrony środowiska. Pierwszą część spotkania będą stanowiły wystąpienia wprowadzające prof. Jana Szyszko – Ministra Środowiska, Krzysztofa Tchórzewskiego – Ministra Energii oraz dr. inż. Kazimierza Kujdy – Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Następnie o wyzwaniach związanych z polityką klimatyczną mówić będzie Paweł Sałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej.

Drugą, najdłuższą część konferencji rozpocznie temat wymogów emisyjnych w sektorze energetycznym wynikających z polityki środowiskowej Unii Europejskiej, o czym mówić będzie Krzysztof Melka – Doradca Ministra Środowiska, a także przedstawiciel Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Następnie w sprawie uwarunkowań rozwoju ciepłownictwa/energetyki w aspekcie kogeneracji wypowie się Tomasz Dąbrowski – Dyrektor Departamentu Energii w Ministerstwie Energii, a do węgla jako przyszłościowego nośnika czystej energii przekonywać będzie prof. dr hab. inż. Zbigniew Bis z Politechniki Częstochowskiej. Kolejny prelegent, dr inż. Konrad Tomaszewski – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, poświęci swój wykład tematowi biomasy leśnej, która może stanowić odnawialne źródło energii.

Natomiast o dostępnych systemach wsparcia (krajowe i unijne środki pomocowe) w zakresu energetyki i ciepłownictwa dla ochrony środowiska opowie Artur Michalski – Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW. O roli sektora bankowego w finansowaniu tego obszaru uczestnicy spotkania dowiedzą się od Stanisława Kluzy – Prezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A., z kolei o modelach finansowania efektywnych źródeł energii od Sebastiana Bodzenty – Prezesa Zarządu BOŚ Eko Profit S.A.

Wyzwania dla energetyki – innowacje i środowisko będą głównymi wątkami wystąpienia Pawła Śliwy – Wiceprezesa Zarządu PGE S.A., a o szansach i barierach rozwoju ciepłownictwa systemowego opowie Wojciech Dąbrowski – Prezes Zarządu PGNiG Termika S.A. Tę część spotkania zakończy prelekcja Zbigniewa Szpaka – Prezesa Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA, dotycząca klastrów energii i koncepcji ich funkcjonowania.

Ostatnia część branżowej dyskusji skupi się w pierwszej kolejności na rozmowie przedstawicieli branży ciepłowniczej na temat oczekiwań, potrzeb i problemów w realizacji celów. W tej sprawie pod kątem czystej energii i rekomendacji branży ciepłowniczej wypowie się m.in. Jacek Szymczak – Prezes Zarządu Izby Gospodarczej

Ciepłownictwo Polskie.

Na koniec wystąpi raz jeszcze minister Paweł Sałek, który podsumuje całodniowe spotkanie.

Konferencja NFOŚiGW pt. „Wyzwania w energetyce i ciepłownictwie dla ochrony środowiska” to drugie w tym roku branżowe spotkanie organizowane w siedzibie NFOŚiGW (Warszawa, ul. Konstruktorska 3a). Pierwsze odbyło się 17 lutego 2017 r. i było poświęcone dyskusji na temat wyzwań w transporcie dla ochrony środowiska, a zwłaszcza rozwoju transportu bezemisyjnego. Debata specjalistów stanowiła nawiązanie do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której jednym z ważniejszych elementów jest Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce, czyli rządowa koncepcja promowania i upowszechnienia ekologicznego transportu elektrycznego.

# # #

Program spotkania znajduje się w załączeniu.

Dziennikarze zainteresowani uczestnictwem w konferencji, proszeni są o akredytacje na adres: rzecznik@nfosigw.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2017, 10:42
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii