Newsletter

Dni Wiednia w Krakowie: rozszerzenie współpracy i sofy miejskie w prezencie

04.04.2017, 17:59aktualizacja: 04.04.2017, 17:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Podczas Dni Wiednia w Krakowie prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i burmistrz Wiednia dr Michael Häupl przedłużyli umowę o współpracy obu miast. Wiedeń przekazał przy okazji Krakowowi miejskie sofy, tzw. "Vienas".

Umowa o współpracy obu miast obejmuje m.in. planowanie transportu miejskiego, usługi publiczne, odnowę obszarów miejskich, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, innowacje i technologie, kulturę, sport i budownictwo komunalne.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przypomniał, że formalne kontakty obu miast trwają od 2000 roku, a umowy o współpracy są przedłużane co cztery lata. "Bardzo cenimy sobie współpracę z Wiedniem, jako że ma ona charakter bardzo owocny, bardzo konkretny i przynosi rezultaty" - podkreślił prof. Majchrowski.

"Współpraca miast, które niekoniecznie są stolicami na skalę Unii Europejskiej, ma dlatego tak duże znaczenie, gdyż nasze interesy, interesy naszych mieszkańców - a nie tylko administracji - będziemy w stanie przeforsować tylko wspólnie wobec Wspólnoty Europejskiej, ale i wspólnie wobec naszych państw narodowych" - powiedział burmistrz Wiednia dr Michael Häupl.

Dr Häupl podkreślił, że współpraca obu miast dotyczy niemal wszystkich dziedzin działalności samorządowej, w tym cyfryzacji, technologii i systemów komunikowania się obywatela z administracją miejską. Zwrócił uwagę na nowy obszar wymiany doświadczeń z Krakowem, którym staje się budownictwo komunalne. Władze obu miast postanowiły zintensyfikować współpracę w tej dziedzinie, gdyż - jak powiedział - "mieszkania, na które stać naszych obywateli nabierają coraz większego znaczenia". Według niego rozwój budownictwa komunalnego powinien być procesem, który "uwzględnia aspekt socjalny i obejmuje wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko wybranych".

Władze Krakowa przypominają, że na wiedeńskich rozwiązaniach zostały już oparte zasady gospodarowania odpadami, włącznie ze spalarnią odpadów. Rozbudowa systemu transportowego w stolicy Małopolski także jest wzorowana na systemie sprawdzonym w Wiedniu i będzie kontynuowana m.in. o doświadczenia dotyczące budowy i funkcjonowania wiedeńskiego metra oraz walki na rzecz poprawy jakości powietrza.

Zagadnieniom tym poświęcono prelekcje i debaty podczas konferencji "Innowacyjne miasta". Na początku prof. Jerzy Hausner wprowadził uczestników w tematykę wyzwań, przed jakimi stają dzisiejsze metropolie, prelekcją pt. "Miasto - Idea - gospodarowanie okrężne". Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel przedstawił koncepcję metra w Krakowie.

Po uroczystym otwarciu konferencji, burmistrz Wiednia, dr Michael Häupl, symbolicznie przekazał Krakowowi sofy miejskie tzw. "Vienas". Dwie z nich eksponowane są w czasie trwania Dni Wiednia przy Wieży ratuszowej na krakowskim Rynku. Pod koniec kwietnia pojawią się na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Drugi dzień konferencji "Innowacyjne miasta" (5 kwietnia) poświęcony będzie takim tematom jak: organizacja imprez masowych w Krakowie i Wiedniu. Przedstawiciele Wiednia zaprezentują m.in. wiedeński festiwal muzyczny "Donauinselfest" oraz imprezę sylwestrową "Silvesterpfad". W bloku popołudniowym zaprezentowane zostaną środowiska gospodarcze: projekty smart city i start-upy.

Szczegółowy program konferencji oraz Dni Wiednia dostępny na stronie: www.eurocommpr.pl.

Materiał powstał we współpracy z Biurem Miasta Wiednia - Eurocomm PR.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 04.04.2017, 17:59
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ