Newsletter

MR: Polska na ostatniej prostej przed Astana EXPO 2017 (komunikat)

06.04.2017, 18:47aktualizacja: 06.04.2017, 18:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Już za nieco ponad dwa miesiące rozpocznie się Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017. Polska, w myśl tematu przewodniego – „Energia przyszłości” – zaprezentuje się jako istotny partner w światowej dyskusji na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Wszystkim działaniom w ramach uczestnictwa Polski w Astana EXPO 2017 przyświeca hasło: „Poland: creative people, smart energy”. Nasz udział w Wystawie to również szansa na promocję kandydatury Polski i Łodzi do organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO w 2022 roku.

Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 potrwa od 10 czerwca do 10 września w stolicy Kazachstanu. Za udział Polski w tym wydarzeniu odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Podstawą przygotowań, koordynowanych przez działające w ramach PARP Biuro Komisarza, jest Koncepcja programowa udziału Polski w Astana EXPO 2017, którą 6 grudnia 2016 r. przyjął rząd.

Jak zaprezentujemy się światu w Astanie?

Polska dysponuje ok. 400 m2 powierzchni, w ramach której zostanie stworzona dwukondygnacyjna ekspozycja o powierzchni ponad 700 m2. Dodatkowo, na piętrze pawilonu będą zlokalizowane m.in. sala konferencyjna oraz polska restauracja.

Podczas Astana EXPO będziemy opowiadać, jak umiejętnie łączymy tradycyjne rozwiązania energetyczne z nowoczesną myślą technologiczną i troską o środowisko naturalne. Trzy główne wątki, które będą przeplatały się w polskiej ekspozycji to: rewitalizacja, zalesianie oraz czyste technologie węglowe.

– Udział Polski w Wystawie to szansa na długofalową promocję wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego, ale jednocześnie umiejętnie czerpiącego ze swej tradycji. Kraju, który szanuje uniwersalne wartości i aktywnie angażuje się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy – podkreśliła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Udział w Astana Expo to też okazja do wzmocnienia kontaktów gospodarczych Polski z Kazachstanem oraz z całym rejonem Azji Centralnej. Nie mniej istotne jest budowanie zaangażowanie polskiej diaspory zamieszkałej na terytorium Kazachstanu wokół udziału Polski w Astana EXPO 2017.

– Jednym z kluczowych celów jest promocja kandydatury Polski i Łodzi do organizacji EXPO w 2022 r., poświęconej rewitalizacji obszarów miejskich. Decyzja w sprawie wyłonienia organizatora Wystawy EXPO w 2022 r. zostanie podjęta tuż po zakończeniu Wystawy w Kazachstanie, w listopadzie tego roku – powiedziała wiceszefa resortu.

– Jesteśmy zadowoleni z postępu przygotowań. Został już wybrany wykonawca polskiej ekspozycji, w lutym zaś przejęliśmy oficjalnie powierzchnię, na której zostanie ona zbudowana. Kończą się prace projektowe, a w najbliższych dniach planowane są pierwsze transporty materiałów do budowy ekspozycji. Szczególnie cieszy nas owocna i życzliwa współpraca z organizatorami, stroną kazachstańską, która dobrze rokuje na ostatnią fazę naszych przygotowań, a także na cały okres trwania Wystawy – zaznaczył Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Międzynarodowej Wystawy Astana EXPO 2017.

W marcu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła przetargi nieograniczone na operatora ekspozycji i produkcję materiałów filmowych będących częścią polskiej ekspozycji.

Wydarzenia towarzyszące

Oprócz prac nad polską ekspozycją – tradycyjnym elementem Wystaw EXPO – trwają przygotowania do organizacji szeregu wydarzeń o charakterze gospodarczym, naukowym i kulturalnym. Przez trzy miesiące naszej obecności w Astanie nie zabraknie również inicjatyw skierowanych do Polaków mieszkających w Kazachstanie.

Najważniejsze wydarzenia odbędą się we wrześniu. Na 6 zaplanowano Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Forum organizowane jest w uzgodnieniu z Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Rozwoju, PARP, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju Kazachstanu, Narodowym Holdingiem Baiterec, Kaznex Invest, DAMU.

Dzień później, 7 września odbędzie się Dzień Polski na EXPO. Program wydarzenia na terenie wystawy EXPO zakłada m.in. wciągnięcie polskiej flagi, występ artystyczny oraz paradę do pawilonu Polski z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wieczorem (ok. 19.30) w sali widowiskowej Astana Balet planowany jest uroczysty koncert „Głosy Gór” pod batutą Jerzego Maksymiuka w inscenizacji Teatru Wielkiego Opery Narodowej (z udziałem m.in. Janusza Olejniczaka, Jana Smoczyńskiego, kwartetu góralskiego Sebastiana Karpiela Bułecki, Atom String Quartet, NEO String Quartet).

Ważnym wydarzeniem, które odbędzie się już 17 czerwca, jest Dzień Polaków w Kazachstanie. Spotkanie organizowane jest w porozumieniu z Senatem RP oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wstępne założenia zakładają jego organizację w sali Astana Balet dla ok. 200 osób – przedstawicieli stowarzyszeń Polaków w Kazachstanie. Planowany jest m.in. program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Promni” W godzinach wczesno wieczornych odbędzie się zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Astana koncert plenerowy polskich piosenek dla mieszkańców Astany. Będzie on realizowany we współpracy z TVP.

W lipcu odbędzie się konferencja naukowa organizowana w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W jej programie znajdą się prezentacje polskich osiągnięć naukowych z zakresu energetyki, ochrony środowiska i zalesiania, powiązane z tematami przewodnimi wystawy. Wydarzenie połączone będzie z promocją oferty edukacyjnej polskich uczelni.

Jak będzie wyglądać polska ekspozycja?

Ekspozycja składać się będzie z pięciu głównych stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek oraz Regiony. W strefie Wejścia gości ekspozycji witać będzie szklana ściana, która prezentować będzie technologie zw. z perowskitami (m.in. w ściankę wmontowane będą stanowiska do ładowania telefonów komórkowych wykorzystujące perowskity).

W strefie Technologii zwiedzający zapoznają się z czystymi technologiami węglowymi – dotyczącymi m.in. zgazowywania węgla, czy tzw. „błękitnego węgla” oraz spalania biomasy. Widowisko multimedialne (animacja wielkoformatowa) opowie o węglu, jako elemencie cyklu przepływu energii w przyrodzie.

W tej części ekspozycji zostaną zaprezentowane także zaskakujące przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych – służące celom kultury, turystyki czy rekreacji.

Strefa Las prezentuje piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla (w tym projekt badawczy Leśnych Gospodarstw Węglowych). W tej części ekspozycji znajduje się ścianka z elementami interaktywnymi dla najmłodszych gości polskiej ekspozycji. Naciskając przyciski będą mogli m.in. posłuchać głosów leśnych zwierząt i poczuć zapachy kojarzące się z lasami.

W strefie Odpoczynek znajdą się siedziska oraz kompozycje interaktywne dla dzieci. Po dotknięciu wybranych punktów ekspozycji wyzwalane będą impulsy świetlne lub wizualne. W tej części będzie także scena, na której prezentowane będą występy i prezentacje artystyczne.

W strefie Regiony zwiedzający będą mogli zapoznać się z interesującymi przykładami technologii i miejsc powiązanych z tematami wystawy w poszczególnych regionach naszego kraju oraz z prezentacją kandydatury Polski i Łodzi do organizacji Wystawy EXPO w 2022 r. Opuszczając polską ekspozycję zwiedzający będą zapraszani do polskiej restauracji. Jej wnętrze nawiązuje swą architekturą do łódzkich miejsc: inspirowanych ul. 6 Sierpnia oraz pubu „Łódź Kaliska” z ul. Piotrkowskiej. Wnętrze, dobra kuchnia oraz ciekawe prezentacje i projekcje multimedialne nie tylko przyciągną osoby odwiedzające Astana Expo ale także w ciekawy i nowoczesny sposób zaprezentują kandydaturę Polski i Łodzi.

Więcej informacji:

Katarzyna Jaroszewicz, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, katarzyna_jaroszewicz@parp.gov.pl, tel.: 22 432 89 61

Oficjalna strona poświęcona udziałowi Polski w EXPO 2017: www.expo.gov.pl.

Oficjalna strona EXPO 2015: www.expo2017Astana.com

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.04.2017, 18:47
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ