Pobierz materiał i Publikuj za darmo
BRUKSELA, 12 kwietnia 2017 r./PRNewswire/ - European Strategic Intelligence and Security Center, think tank specjalizujący się w gromadzeniu i analizie źródeł danych z zakresu bezpieczeństwa, geopolityki i gospodarki, opublikował artykuł na temat budzącego wiele kontrowersji referendum konstytucyjnego, które ma się odbyć w najbliższym czasie w Turcji.
Zdjęcie: http://mma.prnewswire.com/media/488975/ESISC.jpg
Link do opublikowanej 11 kwietnia pełnej wersji artykułu: http://www.esisc.org/publications/briefings/11814
Proponowana w referendum koncentracja władzy w rękach prezydenta pociągnęłaby za sobą przesunięcie „wektora cywilizacji” w kierunku innym, niż ten wyznaczony przez twórcę nowoczesnej Turcji, prezydenta Kemala Atatürka. Autorzy zauważyli, że mimo ryzyka, że takie destabilizujące posunięcie mogłoby zachwiać stabilną sytuacją kraju, a nawet doprowadzić do buntu w społeczeństwie, ci, którzy dopuszczają taką możliwość są albo uciszani, albo demonizowani i przedstawiani jako mający powiązania z grupami terrorystycznymi i Gülenistami. Autorzy artykułu zauważyli również, że jednym z powodów, dla których prezydent Erdogan tak spieszy się w kwestii zmian w konstytucji są coraz liczniejsze problemy, z jakimi boryka się turecka gospodarka.
Dla prezydenta sprawą o szczególnym znaczeniu jest poszerzenie zakresu swoich uprawnień zanim gwałtownie obniżające się standardy społeczne i gospodarcze doprowadzą do poważnego spadku jego poparcia w kraju, co może skutkować rozłamem i wywołać niepokoje społeczne.
"W obliczu kruchej fasady demokracji Turcji, której zaprzeczeniem są stanowiska autorytarne i zmasowana propaganda na rzecz referendum, UE nie powinna zaakceptować pozytywnego wyniku referendum, ponieważ oznaczałoby to pośrednią zgodę na przejście na system autorytarny w kraju oraz na represje dysydentów w Turcji" - oświadczyły Genovefa Etienne i Claude Moniquet z ESISC.
Źródło: ESISC
KONTAKT:
Genovefa Etienne
Claude Moniquet
ESISC
tel. (+32)(0)2-541-84-90
faks (+32)(0)2-541-84-99
e-mail: esisc@esisc.org
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.04.2017, 17:49 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |