Newsletter

Ograniczenia dla aktywnej polityki fiskalnej państwa

14.04.2017, 12:23aktualizacja: 14.04.2017, 12:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

belka
belka
Deficyt i dług publiczny oraz sytuacja gospodarcza danego kraju mają wpływ na kształtowanie przez państwo polityki fiskalnej - podkreślił dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej.

W sobotę, 8 kwietnia w Centrum Prasowym PAP odbył się trzeci warsztat w ramach "Prasowej Akademii Pieniądza XXI" - projektu szkoleniowego dla dziennikarzy realizowanego przez PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Tematem spotkania był wykład "Polityka fiskalna jako narzędzie polityki stabilizacyjnej", który poprowadził dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej.

Wykładowca podkreślił, że polityki fiskalnej nie można kształtować w dowolny sposób, ponieważ istnieją mechanizmy, które ją ograniczają.

Jednym ze znacznych obciążeń jest deficyt i dług publiczny.

"Łatwo jest stymulować gospodarkę poprzez zwiększanie wydatków i obniżanie podatków, jednak tego typu polityka prowadzi do wzrostu deficytu budżetowego, który może zmienić się w dług publiczny zagrażający stabilności finansów publicznych" - powiedział ekspert.

Podkreślił, że analizując zagadnienie długu publicznego, należy wziąć pod uwagę jego strukturę. "Dług wyrażony w walutach obcych może podlegać gwałtownym zmianom przy osłabieniu lub wzmocnieniu kursu złotego. Natomiast obciążenie w walucie krajowej jest pod pełną kontrolą państwa" - tłumaczył wykładowca.

Zaznaczył, że należy wziąć pod uwagę relatywną wysokość zadłużenia, czyli odnieść wartość długu do wysokości Produktu Krajowego Brutto. Wskazał również na znaczenie kosztów obsługi zadłużenia, w tym spłatę odsetek oraz regulacje rat kapitałowych.

"Czasami można się natknąć na informacje w mediach, że odbywa się aukcja obligacji skarbu państwa i trzeba znaleźć popyt na obligacje o wartości 200 mld zł, pomimo tego, że deficyt jest o wiele mniejszy. Wynika to z faktu, że obligacje najczęściej się roluje" - mówił.

Dodał, że ważną kwestią jest popyt na oferowane obligacje.

"Państwo sprzedając obligacje, oferuje za nie oprocentowanie - im wyższe, tym łatwej znaleźć nabywców, jednak jednocześnie wpływa to na wielkość długu" - tłumaczył.

Dr Maszczyk zaznaczył, że koszt obsługi zadłużenia ma tendencje do wzrostu. Dlatego może dojść do sytuacji, w której większą część wydatków budżetowych zajmie deficyt, co oznacza dla państwa większe wydatki i przeznaczenie mniejszych środków na inne sfery.

"Im więcej pieniędzy państwo pożyczy, tym więcej 'wyssie' z rynku. To z kolei może doprowadzić do podniesienia stopy procentowej w gospodarce lub przeznaczenia mniejszych kwot na prywatne projekty. Jest to tzw. mechanizm wypierania - prywatne inwestycje są wypierane przez wydatki państwa" - mówił ekspert.

Podkreślił, że innym ważnym ograniczeniem dla aktywnej polityki fiskalnej państwa jest sytuacja gospodarcza.

"Ważne jest, by państwo realizując określoną politykę fiskalną umiejętnie rozpoznawało aktualną sytuację w gospodarce i brało pod uwagę stan finansów publicznych" - zaznaczył ekspert.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.04.2017, 12:23
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ