Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Można podejrzewać, że jedną z przyczyn wzrostu liczby kont bankowych w tej grupie są pojawiające się coraz częściej skierowane do niej działania banków komercyjnych, a także różne działania społeczne" - napisano w raporcie.
"Jednocześnie zwiększenie ubankowienia najstarszych Polaków może też mieć związek z naturalnym przesunięciem demograficznym" - wchodzeniu do tej grupy osób, które były już wcześniej ubankowione i aktywnie korzystały z obrotu bezgotówkowego.
Z raportu wynika, że największy stopień wykluczenia finansowego widać w grupie osób najstarszych, z wykształceniem podstawowym, bezrobotnych i mieszkańców wsi.
"Jeśli chodzi o opinie na temat kont bankowych, widać wzrost przekonania o tym, że konto jest dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, a równocześnie spadek negatywnych opinii dotyczących wysokich opłat za prowadzenie oraz większej możliwości znalezienia się w pułapce finansowej (jeśli ma się konto)" - napisano w raporcie.
Według raportu jednocześnie utrzymuje się rozdźwięk w opiniach na temat kont bankowych pomiędzy osobami posiadającymi je i nieposiadającymi, co więcej, obserwuje się, że w porównaniu z poprzednimi pomiarami rozdźwięk ten jest większy.
Jak podaje NBP, obecnie konto bankowe posiada 83 proc. Polaków.
Raport prezentuje wyniki pomiaru z 2016 r.(PAP)
pif/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.05.2017, 13:15 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |