Pobierz materiał i Publikuj za darmo

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Indywidualne roczne stypendium wynosi 28 tys. zł i można je przeznaczyć na dowolny cel. Stypendia mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2800 osób. Na realizację programu FNP przekazała łącznie ponad 75 mln zł.
Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1152 kandydatów.
Od 2009 r. Fundacja przyznaje również wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu. W tym roku wyróżnienia otrzymało troje laureatów: Michał Jachura z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Mateusz Konczal z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Joanna Kułaga-Przymus z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W ramach programu START przyznawane jest również Stypendium im. Barbary Skargi. Może je otrzymać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Tegoroczną laureatką Stypendium im. Barbary Skargi została dr Hanna Wojewódka z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W tym roku po raz drugi przyznane zostało specjalne wyróżnienie w ramach utworzonego w 2015 r. Funduszu im. prof. Adama Sobiczewskiego. Jego celem jest dofinansowanie wybranych stypendiów najwyżej ocenionych laureatów programu START, zajmujących się fizyką teoretyczną, matematyką i astronomią. Laureatem tego wyróżnienia w 2017 r. został Paweł Swaczyna z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.05.2017, 17:05 |
Źródło informacji | Fundacja na rzecz Nauki Polskiej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Wiodące firmy z całego świata łączą siły, tworząc Carbon Measures
- 21.10.2025, 10:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Umowa Sieci Badawczej Łukasiewicz z JRC da polskim badaczom dostęp do zaplecza naukowego Unii PAP
17 października w siedzibie Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Siecią Badawczą Łukasiewicz a Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej (Joint Research Centre - JRC). Porozumienie podpisali Bernard Magenhann, dyrektor generalny JRC oraz dr Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz. „Umowa pozwoli naszym badaczom mieć wpływ na polityki naukowe UE” - mówił Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.- 21.10.2025, 09:25
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
SEEN Technologie zbudowała największą w Polsce przemysłową oczyszczalnię ścieków, opartą na technologii membranowej, w Elektrowni Turów należącej do PGE GiEK
Firma SEEN Technologie zakończyła realizację inwestycji obejmującej budowę największej w Polsce przemysłowej oczyszczalni ścieków wykorzystującej technologię membranową. Projekt zrealizowano w formule „zaprojektuj i wybuduj”, stanowiąc jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsięwzięć w tej dziedzinie w Europie Środkowo-Wschodniej.- 21.10.2025, 08:10
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: SEEN Technologie
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ