Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
7 czerwca br. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podpisał umowę o dofinansowanie projektu Budowa transgranicznej słowacko-polskiej trasy turystycznej. Wartość dofinansowania projektu to ponad 3 mln euro. Partnerem wiodącym tego projektu jest Miasto Krásno nad Kysucou. Partnerami projektu są Gmina Rajcza, Gmina Milówka, Obec Oščadnica oraz Obec Dunajov. Zakończenie realizacji działań w projekcie zaplanowano na koniec 2018 roku.
Celem projektu jest stworzenie ponad 14 km trasy rowerowej biegnącej przez gminy Dunajov, Oščadnica, Rajcza. Na trasie powstaną różne elementy infrastruktury ruchu turystycznego, które będą informowały o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu (tablice informacyjne) lub ułatwiały korzystanie z walorów tego dziedzictwa (wieże widokowe, parkingi itp.). Po wybudowaniu trasy zorganizowany zostanie Dzień Kolarstwa.
-Realizacja takich projektów przez partnerów z Polski i Słowacji przyczyni się do wzrostu atrakcyjności pogranicza. Programy Interreg są realną szansą na wprowadzenie pozytywnych zmian, z których skorzystać będzie mógł każdy mieszkaniec i turysta odwiedzający obszary przygraniczne – powiedział wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.
W Programie Interreg Polska-Słowacja trwa podpisywanie umów o dofinansowanie projektów w ramach następujących priorytetów: „Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza”, „Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie” oraz „Zwiększanie dostępności transgranicznej obszaru pogranicza poprzez rozwój transportu multimodalnego”.
Dotychczas Instytucja Zarządzająca podpisała 15 z 19 umów na projekty z obszaru dziedzictwa kulturowego zatwierdzone w lutym br. Ostatnimi kontraktowanymi projektami z tego obszaru będą te złożone w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dla których trwa uzupełnianie niezbędnej dokumentacji. Równolegle odbywa się kontraktacja zatwierdzonych do dofinansowania w maju br. projektów z dziedziny edukacji (3 projekty) oraz transportu multimodalnego (1 projekt).
O środki na realizację kolejnych projektów będzie można aplikować we wrześniu i październiku 2017 r. Wtedy otwarty będzie nabór w ramach osi priorytetowej dot. dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Nabór na kolejne projekty z dziedziny transportu multimodalnego oraz transgraniczne projekty edukacyjne planowany jest na marzec – kwiecień 2018 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.06.2017, 15:43 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |