Newsletter

Rynek mocy może utrwalić emisyjność polskiej energetyki

20.06.2017, 12:00aktualizacja: 20.06.2017, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jeszcze przed wakacjami do Sejmu ma trafić rządowy projekt ustawy o rynku mocy. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju zbadała możliwy wpływ proponowanego mechanizmu na emisyjność polskiego systemu elektroenergetycznego. Z analizy wynika, że scentralizowany model oparty o inwestycje w elektrownie węglowe jest zdecydowanie najbardziej emisyjnym wariantem rozwoju krajowej energetyki.

Głównym celem rynku mocy ma być stworzenie zachęt ekonomicznych do inwestycji w energetyce konwencjonalnej. Proponowane regulacje będą miały zasadniczy wpływ na strukturę wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.

'Istnieje ryzyko, że rynek mocy będzie służył wsparciu wysokoemisyjnych elektrowni węglowych. Szczególnie niekorzystne byłoby wykorzystanie rynku mocy do budowy nowych źródeł węglowych z przeznaczeniem do pracy w podstawie systemu energetycznego, przy jednoczesnym wykorzystaniu starych lub zmodernizowanych źródeł węglowych do bilansowania zmiennych potrzeb systemu" - mówi dr Andrzej Kasseneberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Scentralizowany model oparty o elektrownie węglowe będzie najbardziej emisyjnym wariantem rozwoju polskiej energetyki, zarówno pod względem łącznej emisji dwutlenku węgla w latach 2021-2035, jak i średniej emisyjności systemu energetycznego w połowie lat trzydziestych XXI wieku.

"W przypadku wykorzystania rynku mocy do finansowania inwestycji w nowe elektrownie węglowe za 20 lat będziemy niemal w tym samym miejscu, co dzisiaj. Taki scenariusz to najgorsze rozwiązanie w kontekście emisyjności polskiej elektroenergetyki w horyzoncie roku 2035" - dodaje dr Andrzej Kassenberg.

Średnia emisyjność krajowego systemu elektroenergetycznego wynosi obecnie około 800 kilogramów CO2 na megawatogodzinę energii, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Kontynuacja polityki energetycznej wspierającej elektrownie węglowe będzie skutkować niedostateczną redukcją emisji dwutlenku węgla, do poziomu około 650 kilogramów na megawatogodzinę w 2035 r. Z punktu widzenia redukcji emisji CO2 zdecydowanie bardziej korzystny jest zdecentralizowany scenariusz rozwoju elektroenergetyki, szczególnie w wariancie zakładającym dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj analizę: "Jakościowa ocena wpływu wprowadzenia rynku mocy na emisyjność krajowego systemu elektroenergetycznego" http://www.chronmyklimat.pl/content/files/2017/Rynek_mocy_a_emisyjnosc_InE2017.pdf

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2017, 12:00
Źródło informacji Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii