Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MR: najlepsze pomysły uczniów na startup nagrodzone (komunikat)

20.06.2017, 16:38aktualizacja: 20.06.2017, 16:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

20 czerwca w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznego pięć najlepszych drużyn konkursowych ze szkół ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej zaprezentowało swoje pomysły na innowacyjny startup w ramach finału konkursu „Startup na 5-tkę”. Uczniowie spotkali się także z praktykami biznesu i startupowcami oraz zwiedzili teren parku. Towarzyszył im wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Konkurs „Startup na 5-tkę” umożliwił uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i kreatywnie rozwinąć pomysł na startup, a także wziąć udział w symulacji ubiegania się o dotację unijną w Programie Polska Wschodnia.

Zadaniem zespołów w pierwszym etapie było opracowanie specjalnie uproszczonego „wniosku o dofinansowanie” i przedstawienie w nim pomysłu na biznes. Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła pięć najbardziej interesujących, kierując się kryteriami stosowanymi podczas rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w POPW. W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, w finałowym etapie konkursu, zwycięskie drużyny zaprezentowały swoje pomysły przed panelem ekspertów. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, gdyż tam właśnie działa jedna z trzech pilotażowych platform startowych POPW – Connect.

Grono ekspertów współpracujących na co dzień ze startupami w platformie Connect wskazało mocne i słabe strony projektów oraz oceniło biznesowy i ekonomiczny potencjał finałowych pomysłów. Uczestnicy mieli szansę sprawdzić jak w praktyce działają platformy startupowe, dowiedzieć się jakie wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami i jakie instrumenty wspierające początkującego startupowca można wykorzystać na drodze do własnego biznesu.

Poza ekspertami z platform, finaliści spotkają się także z Adamem Hamryszczakiem, wiceministrem rozwoju, który odpowiada w resorcie za sprawy Polski Wschodniej.

- Cieszę się widząc zainteresowanie, jakie budzi tematyka platform startowych wśród młodych mieszkańców Polski Wschodniej. Daje to nadzieję, że wielu z nich będzie chciało rozpocząć i prowadzić samodzielną działalność właśnie w tym makroregionie. Myślę, że spotkanie z ekspertami i praktykami biznesu będzie znakomitą okazją do zdobycia cennej wiedzy i poznania doświadczeń na temat sposobów na zaistnienie z sukcesem na rynku. Spotkanie w Lublinie ma uczniom również pokazać, jaką pomoc mogą uzyskać z funduszy europejskich Programu Polska Wschodnia. Wszystkim zespołom, które podjęły wyzwanie, życzę odwagi oraz determinacji w realizowaniu swoich pomysłów, które – przy odpowiednim wsparciu – mogą stać się w przyszłości innowacyjnymi produktami, unikalnymi usługami czy nowatorskimi rozwiązaniami – powiedział wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.

Do zmagań o tytuł „Startupu na 5-tkę” stanęło 26 drużyn z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Konkurs stanowi podsumowanie wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas „Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, przeprowadzonych z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju pomiędzy lutym a kwietniem br. w ponad 300 szkołach ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie: https://www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

na facebookowym profilu I love Polska Wschodnia: https://www.facebook.com/polskawschodnia

oraz na stronie Biura Prasowego: http://lekcjaofe.newslink.pl/

Projekt realizowany jest z funduszy Programu Polska Wschodnia 2014-2020.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2017, 16:38
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ