Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: prokuratorskie zarzuty za wyłudzenie prawie 2 milionów złotych subwencji oświatowej ogólnej (komunikat)

21.06.2017, 13:01aktualizacja: 21.06.2017, 13:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzania środków pieniężnych ze Skarbu Państwa wypłacanych za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Żywcu tytułem subwencji oświatowej ogólnej.

Na czym polegał przestępczy proceder

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2012 – 2016, w celu wyłudzania subwencji oświatowej ogólnej, osoby uczestniczące w przestępczym procederze wytwarzały dokumenty wskazujące na pobyty dzieci i młodzieży w różnych placówkach oświatowo - wypoczynkowych z terenu powiatu żywieckiego. W rzeczywistości pobyty te nie miały miejsca. Osoby uczestniczące w przestępczym procederze wytwarzały również dokumenty zawierające nieprawdziwe dane o liczbie ich uczestników, bądź czasie trwania pobytu. Na dokumentach tych podrabiane były również podpisy opiekunów grup i osób kierujących do tych placówek.

Podrobione dokumenty stanowiły podstawę naliczania dofinansowania z subwencji oświatowej i były źródłem informacji ujmowanych we wnioskach o przyznanie subwencji. Składane były one cyklicznie do Starostwa Powiatowego w Żywcu. Na ich podstawie sprawcy wyłudzili łącznie ze Skarbu Państwa 1 milion 172 tysiące złotych.

Zatrzymane zostały 4 osoby

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania 4 osób zamieszanych w ten przestępczy proceder: Barbary S., Iwony J., Krzysztofowa J. oraz Mariana J. Osoby te były związane z kierownictwem placówek oświatowo – wypoczynkowych, na rzecz których wypłacane były kwoty udzielanych dotacji. Czynności zostały zrealizowane w dniach 19 – 20 czerwca 2017 roku przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd w Katowicach Wydział w Bielsku – Białej, działających na polecenie prokuratora.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), oszustw znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego), a także oszustw w celu uzyskania subwencji i posługiwania się wcześniej podrobionymi dokumentami (art. 297 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 270 par. 1 kodeksu karnego).

Z wyjątkiem podejrzanego Mariana J. pozostałe podejrzane osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły obszerne wyjaśnienia.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu, zawieszenia w funkcji i nakazy powstrzymywania się od wykonywania określonej działalności.

Dokonano również tymczasowego zajęcia na mieniu ruchomym w celu wydania postanowień o zabezpieczeniu majątkowym.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Aktualnie status podejrzanego posiada w nim łącznie 5 osób. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań i zarzutów.

W toku śledztwa prokuratorzy bardzo skrupulatnie będą ustalali i weryfikowali ostateczną kwotę oszustw na szkodę Skarbu Państwa z tytułu przyznawanych dotacji oświatowych ogólnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2017, 13:01
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ